Lisa OS - System Apple sprzed 35 lat zostanie udostępniony za darmo

29.12.2017 11:36

Pierwszy system Apple, który wykorzystywał graficzny interfejs użytkownika zostanie oficjalnie "uwolniony".

Lisa OS - System Apple sprzed 35 lat zostanie udostępniony za darmo

Steve Jobs był kluczową osobą przy pracy nad systemem i komputerem Lisa. Przez długi czas utrzymywano, że nazwa projektu pochodzi od skrócenia Local Integrated Software Architecture, ale w końcu Jobs przyznał Walterowi Isaacsonowi, podczas gdy ten zbierał informacje do biografii twórcy Apple, że nazwa ta została wybrana na cześć najstarszej córki Jobsa.

Projekt Lisa ostatecznie okazał się sporym niewypałem - prace nad systemem trwały zbyt długo, a finalnie wypuszczony z nim sprzęt sprzedał się w zaledwie 10 tysiącach egzemplarzy.

Apple_Lisa fot. Apple Lisa

Problematyczna dla firmy sytuacja była podwalinami pod późniejsze usunięcie Steve'a Jobsa z Apple, który następnie otworzył własne przedsiębiorstwo NeXT Inc. W 1996 roku wrócił do Apple, gdy jego firma została przejęta - w 1997 roku Jobs stanął już na stanowisku prezesa Apple i od tamtej pory firma zaczęła się rozwijać, by wkrótce stać się jedną z najbogatszych korporacji na świecie.

Lisa OS była swoistymi podwalinami pod wiele innych systemów operacyjnych - w tym samo Mac OS, dostępne obecnie na komputerach Apple. Trzeba więc przyznać, że mimo niepowodzenia finansowego, system okazał się ważnym punktem w rozwoju technologii i oprogramowania.

lisa os fot. Lisa OS

W przyszłym roku, w 35. rocznicę istnienia Lisa OS, Muzeum Historii Komputerów w Kalifornii udostępni za darmo kod źródłowy systemu. Dzięki temu każdy będzie mógł pobrać i sprawdzić możliwości tego ważnego kawałka historii technologii.

RadioZet.pl/AM

Oceń