LokiBot - nowy, niebezpieczny wirus na Androida

07.11.2017 11:33

Wirus podszywa się pod inne aplikacje, wyłudzając od użytkowników dane.

LokiBot - nowy, niebezpieczny wirus na Androida fot. pixabay

LokiBot został wykryty przez ekspertów z Kaspersky Lab. Jest o tyle niebezpieczne narzędzie, że potrafi podszywać się pod aplikacje bankowe, jak również komunikatory - w tym WhatsApp, Skype, Outlook i inne.

Złośliwość wirusa jest jednak na znacznie wyższym poziomie, niż mogłoby się to wydawać. Prócz wszystkich rzeczy opisanych powyżej wirus potrafi rozsyłać wiadomości zawierające link zarażący inne urządzenia do wszystkich konktaktów z danego telefonu. Ponadto szkodnik jest na tyle wyszkolony, że potrafi również odpowiadać na zwrotne wiadomości...

Wirus przy próbuje usunięcia go zaczyna działać jak klasycznie złośliwe oprogramowanie typu ransomware. Blokowany jest dostęp do urządzenia, a w zamian za odzyskanie kontroli nad urządzeniem wirus żąda od ofiary opłacenia okupu - zwykle jest to wartość ok. 100 dolarów płatna w bitcoinach.

Jak usunąć wirusa LokiBot?

Na szczęście - jeśli zdarzy się Tobie podobna sytuacja jest możliwość w miarę prostego odzyskania kontroli nad smartfonem. Wystarczy przytrzymać przycisk zasilania urządzenia, a na ekranie wyłączenia smartfona przytrzymać funkcję "wyłącz urządzenia" - po chwili pojawią się nowe opcje, a z nich należy wybrać "tryb bezpieczny". Po wejściu w tryb bezpieczny będzie można z powodzeniem usunąć wirusa, lecz zalecane jest również przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się złapać wirusa na smarfonie?

RadioZet.pl/AM

Co wiesz o telefonii? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

Oceń