Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Aga Kołodziejska
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

MP3 umarło - tak mówią twórcy. Co proponują na zastępstwo?

16.05.2017 15:51

Ten bardzo popularny format kompresji audio nie jest już licencjonowany przez jego twórców. Co to oznacza?

MP3 umarło - tak mówią twórcy. Co proponują na zastępstwo? fot. pexels

Ogłoszony koniec formatu MP3 przez samych twórców (Niemiecki Instytut Fraunhofer-Gesellschaft) nie oznacza tego, że magicznie zniknie i przestaną działać utwory w nim zapisane. Po prostu twórcy zaprzestali jakichkolwiek prac nad nim i nie będą go już dalej rozwijać i wspierać.

Licencja, jaką posiadał Instytut działała do grudnia 2012 roku w Europie i do 23 kwietnia tego roku w Stanach Zjednoczonych. Format ".mp3" od teraz jest dostępny bez konieczności wpłacania żadnych opłat przez producentów sprzętu, więc być może jeszcze długo doczekamy się jego wsparcia.

Twórcy formatu MP3 polecają jednak przejście na lepsze, bardziej rozwinięte formaty kompresji audio. Jednym z nich jest AAC, powstałe w 1997 r. - nie tylko potrafi zapisać dźwięk z niższym bitrate'm niż MP3, jednocześnie zachowując taką samą jakość, lecz również wspiera nowe formy ochrony plików - DRM, które wykorzystują serwisy takie jak Apple Music, Spotify i inne.

"Empetrójki" jako takie, na pewno jeszcze przez wiele lat będą przez nas wykorzystywane, czy to do robienia kopii utworów na dysk lub do słuchania ich w drodze. Warto jednak już zacząć rozglądać za alternatywą.

Zagłosuj

Korzystasz z formatu MP3?

RadioZet.pl/AM

Oceń