Masz procesor Intela? Ogromna luka da dostęp hakerom do Twojego PC

09.05.2017 09:49

Jak informuje sam Intel niektóre procesory tej firmy posiadają całkiem poważną lukę bezpieczeństwa - odpowiednio wykorzystana przez hakerów może spowodować przejęcie całego komputera, gdy ten nawet nie jest włączony.

Masz procesor Intela? Ogromna luka da dostęp hakerom do Twojego PC fot. pixabay

Zagrożone są procesory wyposażone w technologię vPro, służącą do pomocy w obsłudze komputera przez serwisy komputerowe. Jeśli znajdziemy na nich usługę Active Management Technology (wprowadzono ją 9 lat temu), to bardzo możliwe jest, że nasza maszyna może bezproblemowo zostać przejęta.

Technologia Active Management Technology została stworzona z pozytywnymi zamiarami. Pozwala to na łatwą konfigurację maszyn w firmach, a w razie awarii na zdalne naprawienie komputera - jeśli problem dotyczy części software'owej. Niestety skomplikowany kod zabezpieczający nieautoryzowane dotarcie do komputerów został złamany - hakerzy obeszli zabezpieczenia chronione hasłem, otrzymując tym samym możliwość wprowadzenia na przejęty komputer nie tylko linijek złośliwego kodu, lecz także złośliwych aplikacji, a nawet zupełnie innych systemów operacyjnych!

Intel już zdążył opracować stosowną łatkę, która naprawia wspomnianą lukę. Producenci sprzętu jednak muszą samodzielnie opublikować odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi jej bezpieczne zaaplikowanie na komputerze. Jednym z producentów, które już posiadają poprawkę, jest Dell.

Jeśli chcecie sprawdzić, czy i Wasz komputer podatny jest na to zagrożenie - możecie wykorzystać stosowne narzędzie opublikowane przez Intela.

Z uwagi na to, że głównie procesory wykorzystujące tę technologię dostępne są w firmach - warto poinformować o podjęciu stosownych kroków działy IT, by dokonały aktualizacji maszyn.

Zagłosuj

Czy procesor w Twoim PC posiada technologię vPro?

RadioZet.pl/AM

Oceń