Microsoft chce, żeby Office był tylko na abonament

27.04.2017 16:58

Microsoft przestawił plany rozwoju pakietu oprogramowania biurowego Office – wynika z niego, że obranym celem jest oferowanie Worda i Excela tylko w postaci usługi abonamentowej.

Microsoft chce, żeby Office był tylko na abonament fot. Poakpong, CC BY 2.0

Obecnie kupujący pakiet Office mają wybór – mogą zapłacić jednorazową opłatę za licencję na korzystanie z oprogramowania bądź też zdecydować się na korzystanie z Office 365, czyli usługi dostępu jako abonamentu.

Każdy z tych sposobów ma swoje zalety – sięgający po wersje pudełkowe oprogramowania mają pewność, że po zapłaceniu za produkt nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów i będą mogli korzystać z niego bez ograniczeń czasowych (a czasem mogą tylko spodziewać się wygaśnięcia okresu świadczenia wsparcia technicznego).

Z drugiej strony zdecydowanie się na płacenie abonamentu za dostęp do Office 365 nie wymaga wykładania dużej kwoty na raz oraz pozwala na korzystanie z zawsze najnowszej wersji aplikacji biurowych.

Microsoftowi zależy, żeby użytkownicy Office przeszli na model subskrypcji – z punktu widzenia przedsiębiorstwa daje on stabilniejszy dopływ gotówki oraz uprasza oferowanie pomocy technicznej, jako że nie trzeba wyznaczać części specjalistów do opieki nad klientami korzystającymi ze starszych wersji aplikacji.

Z opublikowanych przez korporację dokumentów wynika, że w 2020 roku Microsoft chce odciąć użytkowników tradycyjnych pakietów w wersji 2010, 2013 i 2016 od możliwości korzystania z usług chmurowych.

Oznacza to między innymi brak możliwości zapisywania lub otwierania dokumentów w chmurze (na przykład w OneDrive), niemożliwa stanie się także wspólna, jednoczesna praca nad tworzonym dokumentem przez internet.

Ma to zachęcić osoby potrzebujące możliwości współdzielenia pracy do przesiadki na Office 365 i płacenia abonamentu.

Zagłosuj

Z jakiego pakietu biurowego korzystacie?

RadioZET.pl/MT

Oceń