Microsoft przestanie narzucać nam aktualizacje systemu

25.08.2017 11:40

Dzięki pozwowi wydanemu przeciwko Microsoftowi, firma złożyła oficjalną obietnicę o niewymuszaniu na użytkownikach instalacji nowej wersji systemu.

Microsoft przestanie narzucać nam aktualizacje systemu fot. pexels

Wielu użytkowników korzystających z systemów Windows 7 lub 8 było wręcz nękanych przez komunikaty o darmowej aktualizacji do Windows 10, a niektóre komputery potrafiły nawet samodzielnie zainstalować nową wersję systemu bez zgody użytkowników, co powodowało masę komplikacji i ogólnego dyskomfortu u posiadaczy komputerów z systemem Windows.

Sprawa przeciwko Microsoftowi, trwająca 1,5 roku, w końcu się zakończyła ugodą. W oficjalnym oświadczeniu firma przyznała, że "nie będzie już wymuszać na komputerach użytkowników pobranie plików instalacyjnych nowej wersji systemu operacyjnego bez zgody użytkownika".

Czy oznacza to, że jeśli Microsoft wypuści kolejną dużą aktualizację, która planowana jest na jesień, to również firma nie wymusi na nas jej instalacji? Niestety złożona obietnica jest nieco zbyt ogólnikowa, żeby to wywnioskować.

Warto jednak wiedzieć, że wszystkie tego typu aktualizacje mają przede wszystkim na celu ochronę naszego bezpieczeństwa i przekładanie ich w nieskończoność może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo naszych danych, a także być potencjalną furtką dla cyberprzestępców, o czym przekonały się setki tysięcy osób podczas masowego ataku ransomware.

RadioZet.pl/AM

Oceń