Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Microsoft przyznaje się do porażki. Przejęcie Nokii było błędem

27.09.2017 12:15

O złej decyzji mówi obecny prezes Microsoftu - Satya Nadella.

Microsoft przyznaje się do porażki. Przejęcie Nokii było błędem fot. pexels

O całej historii przejęcia Nokii przez Microsoft wypowiada się obecny prezes Microsoftu Satya Nadella w swojej najnowszej książce "Hit Refresh".

Za przejęciem Nokii mocno oponował ówczesny szef firmy - Steve Ballmer. Chciał żeby Nokia pracowała dla Microsoftu nad nowoczesnymi smartfonami opartymi na systemie Windows Phone, dzięki czemu byłoby możliwe dogonienie konkurencyjnych urządzeń z systemami iOS i Android. Wprawdzie urządzenia Windows Phone dobrze sprzedawały się w Polsce, a nawet swego czasu posiadały ponad 10% udziału rynku, tak ta sztuka nie udała się firmie na innych rynkach.

Projekt Windows Phone finalnie upadł, a miało to miejsce między innymi przez samego Steve'a Ballmera. Satya Nadella od początku przeciwny był pomysłowi kupienia Nokii, by ta produkowała sprzęt na wyłączność dla Microsoftu. Ballmer jednak nie dawał za wygraną i nawet zorganizował głosowanie wśród członków zarządu, które ostatecznie rozstrzygnęło decyzję i firma kupiła fińską firmę za 7,9 miliarda dolarów.

Niestety po wielu wewnętrznych konfliktach, które poniekąd były skutkiem podpisanego kontaktu, zaledwie miesiąc po przejęciu Nokii przez Microsoft Steve Ballmer postanowił zrezygnować ze stanowiska szefa firmy, a na jego miejsce wkroczył obecny CEO - Satya Nadella, który ma duże plany w stosunku do rozwoju firmy i całego ekosystemu ich produktów.

Zagłosuj

Kupiłeś Windows Phone?

RadioZet.pl/AM

Czy wiesz, do czego służą wszystkie porty w komputerze? Sprawdź swoją wiedzę technologiczną w naszym Quizie:

Oceń