Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Microsoft wycofuje aplikację Skype

19.02.2018 16:41
xxx zet

W komunikatorze Skype odkryto poważny błąd bezpieczeństwa – Microsoft zamiast go naprawić postanowił zapomnieć o programie i usunął link do niego ze swojej strony.

Rozmowa wideo przez Skype fot. Joe Shlabotnik, CC BY 2.0

Błąd występuje w desktopowej wersji programu, oznaczone numerem 7.40. Podczas instalowania aktualizacji można wykorzystać wbudowany w Skype mechanizm do uruchomienia kodu z wysokimi uprawnieniami, co potencjalnie może spowodować duże szkody na komputerze.

Microsoft uznał, że nie opłaca się naprawiać programu – link do jego pobrania zniknął z oficjalnej strony. Nie oznacza to, że ze Skype’a nie będzie można już korzystać – trzeba będzie jednak używać program w nowszej wersji.

Problem polega na tym, że została ona poważnie zubożona w stosunku do programu, w którym odkryto błąd – z tego powodu użytkownicy Skype nie chcą na nią przechodzić. Być może jednak w najbliższym czasie nie będą już mieć wyboru – luka bezpieczeństwa jest na tyle poważna, że Microsoft może rozważać nawet odcięcie problematycznej wersji programu od serwerów i zmuszenie tym samym do przesiadki na nowszą, działającą wersję aplikacji.

Zagłosuj

Z jakiego komunikatora korzystasz?

RadioZET.pl/MT

Oceń