Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Microsoft zdradził, jakie dane wysyła mu Windows 10

06.04.2017 15:11

Dane o komponentach, informacje o jakości pracy systemu, użytkowaniu wbudowanego sklepu Windows Store i stosowanych zabezpieczeniach – wszystko to śledzi Windows 10 nawet po wyłączeniu możliwych zgód na prowadzenie telemetrii.

Microsoft zdradził, jakie dane wysyła mu Windows 10 fot. materiały prasowe

Korporacja zdradziła, co dokładnie zbiera śledząc działanie systemu i działalność użytkownika na poziomie podstawowym Diagnostyki i wytłumaczyła, że informacje te są niezbędne do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania komputerów z Windows 10.

Dzięki danym zebranym z setek milionów komputerów Microsoft jest w stanie dokładniej wyłapywać korelacje pomiędzy poszczególnymi konfiguracjami sprzętowymi i zestawami zainstalowanych aplikacji a stabilnością działania Windows i w razie potrzeby stworzyć i wgrać odpowiednie poprawki.

System telemetrii używany przez Microsoft budził do tej pory sporo kontrowersji – szczególnie po zdradzeniu, że nie można go całkowicie wyłączyć. Zaniepokojenie tym faktem wyraziło GIODO, które ostrzegło nawet użytkowników przez korzystaniem z Windows 10.

Wraz z zapowiedzianej na 11 kwietnia 2017 roku dużej aktualizacji systemu, nazwanym Windows 10 dla twórców, Microsoft wprowadza nowy panel zarządzający telemetrią – dzięki niemu użytkownicy będą mieć możliwość samodzielnego zdecydowania, jakie dane chcą anonimowo udostępniać wiedząc, na jakie korzyści mogą liczyć w zamian.

Tak prezentuje się panel z wszystkimi opcjami włączonymi – w opisach poszczególnych funkcji widać, do czego zbierane dane są wykorzystywane:

fot. materiały prasowe

Tak z kolei wygląda panel z wyłączonymi zgodami na telemetrię i ustawionym podstawowym poziomem przesyłania informacji diagnostycznych:

fot. materiały prasowe

O innych nowościach wprowadzanych przez Windows 10 Creators Update pisaliśmy w tym artykule.

Zagłosuj

Jakiego systemu operacyjnego używacie na swoim komputerze?

RadioZET.pl/MT

Oceń