Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Miliony smartfonów podatne na przejęcie z powodu układów Wi-Fi

06.04.2017 11:17

Luka w zabezpieczeniach chipsetów firmy Broadcom z układem Wi-Fi, pozwala na przejęcie urządzenia bez jakiejkolwiek wiedzy użytkownika.

Miliony smartfonów podatne na przejęcie z powodu układów Wi-Fi fot. pexels

Luka została odkryta przez jednego z inżynierów Google'a, a cały problem został nawet szerzej opisany w notce na blogu. Problem jest o tyle poważny, że dotyczy milionów urządzeń, które wykorzystują układ Wi-Fi stworzony przez firmę Broadcom - a należy do tej grupy duża część smartfonów z Androidem i urządzenia Apple, począwszy od iPhone'a 4.

Zagłosuj

Sądzisz, że Twój smartfon może być podatny na tę lukę?

By przejąć urządzenie przy wykorzystaniu tej luki wystarczy być w zasięgu tej samej sieci Wi-Fi. Następnie dzięki wykorzystaniu luki możliwe jest wgranie na dane urządzenie szkodliwego kodu. Szkody, jakie mogą z tego wynikać, mogą być ogromne - mówimy tu nie tylko o przejmowaniu wprowadzanych na urządzenie danych, lecz również umożliwimy cyberprzestępcom przejmowanie haseł, wiadomości tekstowych, głosowych lub nawet dostęp do konta bankowego.

Łatwo to przeoczenie w zabezpieczeniach załatać odpowiednią aktualizacją - Apple już to zrobiło w wypuszczonej niedawno aktualizacji iOS 10.3.1, a Google planuje to zrobić w kwietniowej aktualizacji bezpieczeństwa.

Problemem może być jednak opóźnianie wdrażania aktualizacji przez poszczególnych dostawców urządzeń, a także operatorów komórkowych (jeśli urządzenie jest "brandowane"). Jedynym sposobem na otrzymywanie tego typu aktualizacji na bieżąco jest wybór smartfonów z Androidem bezpośrednio od Google'a - jak tych z linii Nexus (teraz Pixel).

Zagłosuj

Często aktualizujesz swoje urządzenie mobilne?

RadioZet.pl/theverge/AM

Oceń