Ministerstwo Zdrowia zachęca do palenia e-papierosów

31.07.2017 11:57

Po opublikowaniu największego w historii badania użytkowników elektronicznych papierosów angielskie Ministerstwo Zdrowie zdecydowało się oficjalnie zarekomendować ich używanie.

Ministerstwo Zdrowia zachęca do palenia e-papierosów fot. Vaping360 CC BY 2.0

Badanie objęło 160 000 osób używających e-papierosy. Naukowcy nie przyglądali się budzącym wciąż kontrowersje kwestiom szkodliwości (lub jego braku) „wapowania” (choć pojawiły się badania mówiące, że część liquidów może być bardziej toksyczna niż klasyczny tytoń i nie brak głosów, że „e-fajek” powinno się unikać tak samo jak tytoniu) – sprawdzono, jak użytkowanie e-papierosów wpływa na rzucanie palenia.

Jak się okazało, osoby które zdecydowały się zastąpić tradycyjne papierosy na elektroniczne odpowiedniki miały 65% szans na pozbycie się nałogu na przynajmniej 3 miesiące. W grupie nie używającej takiego substytutu analogiczny sukces udało się osiągnąć 40% osób.

Dane zbierane były w USA. Wynika z nich, że popularyzacja e-papierosów ma pozytywną korelację z liczbą osób rzucających palenie – sztuka ta udała się większej liczbie Amerykanów w latach 2014-2015 niż 2010-2011.

- E-papierosy stały się skutecznym narzędziem do rzucenia palenia dla 1,5 mln Brytyjczyków. Widzimy, że liczba palaczy maleje gwałtownie, szczególnie wśród świeżo upieczonych dorosłych. Zachęcamy wszystkich, którzy borykają się z nałogiem, do spróbowania e-papierosów – oświadczyło oficjalnie angielskie Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce e-papierosy nie cieszą się przychylnością rządu – w 2016 roku zakazano używania ich w miejscach publicznych, a od 2018 roku ma być wprowadzona akcyza, która spowoduje dwukrotny wzrost cen liquidów.

Wyniki badania zostały opublikowane w British Medical Journal.

Zagłosuj

Co palicie?

RadioZET.pl/MT

Oceń