Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ministerstwo szykuje e-dowody. 31 mln dokumentów do wymiany

15.02.2017 13:37

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało założenia dotyczące wdrożenia w Polsce elektronicznych dowodów – pierwsze dokumenty mają trafić do obywateli w marcu 2019 roku.

Ministerstwo szykuje e-dowody. 31 mln dokumentów do wymiany

Koszt wymiany dowodów na odpowiedniki z warstwą elektroniczną został oszacowany na ponad 2 mld złotych. Operacja została rozciągnięta do 10 lat (początkowo mówiono o 5) w celu znalezienia oszczędności - jej zakończenie przewidziano na 2028 rok (w 2018 będą trwały prace przygotowawcze).

Dokumenty mają być wymieniane stopniowo, zgodnie z datami utraty ważności przez używane przez obywateli dowody. E-dokumenty będą także wystawiane na żądanie i w razie utraty starych.

W nowym dowodzie zostaną zapisane nasze dane biometryczne – układ znajdujący się na dokumencie będzie przechowywał nasze zdjęcie (a w przyszłości może i więcej). Zgodność ze standardami tworzonymi przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ma umożliwić przechodzenie kontroli na lotnisku po zeskanowaniu naszego wyglądu przez kamerę.

Elektroniczny dowód ma ułatwić korzystanie z e-administracji – dzięki niemu będzie można w prosty sposób uwierzytelnić się podczas załatwiania spraw urzędowych przez internet.

Nowy dokument tożsamości będzie także wykorzystywany w służbie ochrony zdrowia – pacjent ma przykładać go do czytnika podczas wizyty u lekarza. To wystarczy, żeby przedstawić dowód posiadania ważnego ubezpieczenia oraz umożliwić NFZ bardziej skrupulatne kontrolowanie liczby pacjentów i rodzaju wykonywanych badań i zabiegów w przychodniach i szpitalach.

E-dowody mają mięć także opcję komunikowania się z terminalami płatniczymi. Z oświadczenia Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w przyszłości mogą pojawić się nowe zastosowania i funkcje e-dowodu:

"

Doświadczenia w realizacji tego typu projektów wskazują, że powodzenie realizacji zależy od wdrożenia w pierwszym etapie podstawowego zakresu funkcjonalności, a następnie ich rozwijania po okresie stabilizacji. W związku z tym dowód osobisty z warstwą elektroniczną powinien zawierać podstawowe funkcjonalności, aby możliwe było jego wdrożenie w krótkim czasie, a jednocześnie pozwalać na rozwój funkcjonalności w przyszłości.  "

Nowe dokumenty mają umożliwiać korzystanie z podpisu elektronicznego.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało także koncepcję dowodu jako aplikacji na smartfona - z tej wizji ostatecznie zrezygnowano, pokazując mDokumenty.

 

RadioZET.pl/MC/MT

Oceń