Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Na czym zarabia Microsoft? Windows nie jest głównym źródłem dochodów

24.07.2017 15:00

Firma największe zyski odnotowuje dzięki swoim usługom działającym w chmurze. 

Na czym zarabia Microsoft? Windows nie jest głównym źródłem dochodów fot. pixabay

W ostatnim kwartale (styczeń-marzec) Microsoft zanotował przychód na poziomie 23,3 miliarda dolarów, z czego zysk operacyjny to 5,3 miliarda, a zysk netto 6,5 miliarda.

Microsoft dzieli się na trzy główne działalności operacyjne - Productivity and Business Processes (to tutaj przynależą projekty jak Office, Skype, LinkedIn), Intelligent Cloud (Azure, Windows Server, SQL Server, Visual Studio), a także More Personal Computing - czyli urządzenia elektroniczne.

Mogłoby się wydawać, że największe zyski Microsoft generuje na sprzedaży swojego systemu operacyjnego - Windows 10, a także urządzeń elektronicznych, których portfolio mocno się powiększa - konsole z rodziny Xbox i komputery z linii Surface. Wprawdzie te przyniosły zyski większe niż dotychczas, tak zaskakujące jest, że przewyższa je dział odpowiedzialny za usługi w chmurze.

Co ciekawe firma zdobywa również większe zyski za Office 365 działający w chmurze, niż za standardową dystrybucję pakietu biurowego - Microsoft Office.

Nie oznacza to jednak porzucenia przez Microsoft pozostałych działów - w końcu to na nich firma wciąż opiera swój model biznesowy, a mocny nacisk na ich rozwój potwierdza dalekosiężne plany na zwiększenie swojego udziału w rynku elektronicznym przez firmę z tak wieloletnim doświadczeniem.

RadioZet.pl/AM

Oceń