Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Który operator ma najlepszą ofertę internetu LTE?

03.04.2017 10:51

Operatorzy prześcigają się w ofertach dostępu do internetu w technologii LTE – czasem jednak trudno porównać szczegóły poszczególnych umów i wybrać te, która jest dla nas najlepsza. W decyzji może pomóc test, który wyłonił najlepsze okazje dla poszczególnych limitów transferu.

Który operator ma najlepszą ofertę internetu LTE? fot. Prolineserver (talk), CC BY-SA 3.0

Podczas sondowania operatorów koncentrowano się zarówno na konstrukcji oferty, jak i jakości obsługi klienta. Możliwość do uzyskania szybkość transferu można sprawdzić w tym zestawieniu.

Zestawienie zostało wykonane przez Polski Instytut Badania Jakości. Największą wagę (60%) przywiązywano do aspektów finansowych rozpatrywanych ofert:

"

Wyliczono ceną efektywną, którą płaci klient przez założony okres 24 miesięcy. W cenie tej zawiera się: wysokość abonamentu, cena urządzenia, opłata aktywacyjna, bonus na start dla nowych klientów. Dodatkowo uwzględniono podstawowe warunki zawieranych umów, takie jak: możliwość zawarcia umowy bezterminowej oraz na okres krótszy niż 24 miesiące, brak w ofercie pakietów, które początkowo są bezpłatne, a z których klient musi sam zrezygnować, jeśli nie chce ponosić ich kosztów. "

Pod uwagę brano także szerokość oferty (z wagą 10%) – liczbę dostępnych opcji z różnymi limitami transferu danych oraz pakiety dodatkowe. Jako tak samo ważne uznano przejrzystość i komfort korzystania z ofert – przyglądano się przede wszystkim w jaki sposób szczegóły przedstawiane są klientom, i w jaki sposób prezentowane są najważniejsze informacje (często opatrywane gwiazdkami i drobnym drukiem).

Wagę 20% przewidziano dla oceny obsługi klienta. Zwracano uwagę przede wszystkim na dostępne możliwości kontaktu z dostawcą, działanie infolinii oraz sposób reagowania na zgłoszenia i zapytania wysyłane za pośrednictwem maila.

Przyjrzano się ofertom 14 operatorów działających w Polsce – zarówno tradycyjnych, jak i wirtualnych. Możecie od razu wskazać, z którego z nich korzystacie - a niżej sprawdzić, czy rzeczywiście najlepszy jest najpopularniejszy:

Zagłosuj

Z którego operatora korzystasz?

Jak się okazało, tylko trzech operatorów zasłużyło na ocenę dobrą – dostawcy, którzy znaleźli się poza podium, mogą pochwalić się co najwyżej oceną dostateczną, zdarzają się także oferty ocenione przez ekspertów surowo – sześciu operatorów uzyskało ocenę dopuszczającą.

Który operator oferujący internet LTE jest najlepszy? Ogólne wyniki badania wyglądają następująco:

fot. PIBJA

Instytut przyjrzał się ofertom w kilku wybranych kategoriach, mających odzwierciedlać potrzeby największych grup użytkowników. Rezultaty badań cząstkowych wyglądają następująco:

fot. PIBJA

Jak można zobaczyć na poniższym zestawieniu, różnica w opłatach podczas trwania umowy w porównywalnych oferty u różnych operatorów może być nawet dwukrotna:

fot. PIBJA
Zagłosuj

Jaką ocenę dostał Twój operator?

RadioZET.pl/PIBJA/MT

Oceń