Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Narzędzie do okradania bankomatów dostępne w sieci

19.10.2017 12:16

Oprogramowanie jest dostępne do kupienia za 5 tysięcy dolarów. 

Narzędzie do okradania bankomatów dostępne w sieci fot. pixabay

O całym zdarzeniu informuje Kaspersky Lab, które zostało wprawdzie dość mocno zdyskredytowane po tym, jak izraelskie służby odkryły wykorzystywanie aplikacji Kaspersky Lab przez rosyjskie służby do podsłuchu amerykańskich agencji. Proceder, o którym mówi Kaspersky, jest jednak prawdziwy, dlatego warto o nim wspomnieć.

W sieci wylądowała oferta, która za "jedyne" 5 tysięcy dolarów daje dostęp do oprogramowania nazwanego "Cutlet Maker". To zestaw 3 aplikacji, które służą do niczego innego jak przejęcia dostępu do bankomatów dostępnych na rynku.

cutlet

Oczywiście całość ma swoje ograniczenia - należy podłączyć do bankomatowego portu USB pamięć z zainstalowanym softwarem przejmującym dostęp, by dokonać instalacji wirusa. Udostępni to ominięcie wszelkich zabezpieczeń, co jest jednoznaczne z przejęciem z bankomatu wszystkich środków pieniężnych przez zorientowanych przestępców.

Konstantin Zykow zajmujący się cyberbezpieczeństwem w Kaspersky Lab zaleca organizacjom finansowym zwiększenie poziomu zabezpieczeń znajdujących się w bankomatach. Inaczej kradzieże z wykorzystaniem tego typu coraz powszechniej dostępnych narzędzi mogą zacząć występować coraz częściej.

Zagłosuj

Uważasz, że Twoje pieniądze są odpowiednio zabezpieczone na koncie bankowym?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń