Naukowcom udało się umieścić dane na żywej bakterii

14.07.2017 14:00

Udało im się zapisać na niej ruchomą animację GIF.

Naukowcom udało się umieścić dane na żywej bakterii fot. pixabay

Tego przełomowego doświadczenia dokonali biotechnolodzy z Uniwersytetu Harvarda pod kierownictwem Setha Shipmana. W genomie żywej bakterii E. coli, udało im się zapisać sekwencję 5 obrazów, tworzących ruchomą animację.

Biotechnolodzy postanowili zapisać właśnie tę konkretną animację, którą był film "Sallie Gardner at a Gallop", który powstał w 1878 roku. Był to eksperyment mający sprawdzić, czy kopyta konia podczas galopu stykają się z ziemią. Eksperyment składał się z serii 24 zdjęć wykonanych z dużą częstotliwością. Całości dokonał Eadweard Muybridge, a seria zdjęć, uruchomiona chronologicznie została uznana jako jeden z pierwszych filmów krótkometrażowych.

Naukowcy przekształcili tę słynną sekwencję do postaci małego pliku GIF, a następnie zapisano go w genomie bakterii poprzez przekształcenie każdego piksela filmu w kod DNA.

wewew45nrerercrisprrer-589x239

Dzięki metodzie edycji genów CRISPR-Cas9 dane udało się zamieścić na genomie bakterii i po tygodniu sprawdzono, ile z zapisanych danych udało się zachować. Aż 90% z zapisanych informacji pozostało nienaruszonych, dzięki czemu można było wciąż obejrzeć, bez większych zniekształceń, zapisany materiał.

Naukowcy informują, że dzięki informacjom zdobytym przez to doświadczenie teraz wiemy, że możemy zapisywać informacje w genomach, które mogą być przekazywane przez wiele pokoleń i być w pewnej części niezniszczalne.

W przyszłości naukowcy będą chcieli wykorzystać usprawnioną metodę zapisu danych do śledzenia rozwoju chorób w czasie rzeczywistym i przewidywania zagrożeń dla ludzkiego zdrowia.

RadioZet.pl/nature.com/AM

Oceń