Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Netflix w Full HD już nie tylko w MS Edge. Te wtyczki włączą lepszą rozdzielczość na innych przeglądarkach

13.02.2018 12:32

Do tej pory użytkownicy innych przeglądarek mogli liczyć jedynie na rozdzielczość 720p podczas streamowania filmów lub seriali w serwisie Netflix.

Netflix w Full HD już nie tylko w MS Edge. Te wtyczki włączą lepszą rozdzielczość na innych przeglądarkach fot. pixabay

Zabezpieczenia DRM chroniące przed ewentualną kradzieżą objętych prawem autorskich treści działają w wielu przypadkach na niekorzyść legalnych klientów. Do tej pory Netflixa w pełnej jakości Full HD (1920 na 1080 pikseli) mogli na komputerach doświadczyć jedynie użytkownicy, którzy korzystali z przeglądarki Microsoftu na systemie Windows 10Edge.

W przypadku przeglądarek firm trzecich — Google Chrome, Opera lub Mozilla Firefox — maksymalną rozdzielczością wideo udostępnianą użytkownikom Netflixa jest standardowe HD — 720p (1280 na 720 pikseli).

Netflix do tej pory tłumaczył konieczność obniżenia jakości do 720p w przypadku tych przeglądarek z uwagi na zabezpieczenia DRM, które są w nich wykorzystywane — „DRM Widevine” lub „Adobe Access”. Rzekomo te nie są na tyle wydajne, by odpowiednio odtwarzać treści o wyższej rozdzielczości.

Cała sytuacja jest zaskakująca, ponieważ Netflix uruchamiany na systemie Chrome OS w przeglądarce Google'a odtwarza treści Full HD mimo wykorzystywania tych samych protokołów zabezpieczeń. Użytkownicy nie czekali więc na tłumaczenie Netfliksa i sami przystąpili do działań mających naprawić ten stan rzeczy.

I tak oto zupełnie za darmo użytkownicy mogą teraz skorzystać z wtyczek włączających najlepszą jakość wideo na Netflixie na dowolnym systemie (Windows, Mac OS i Linux) w przeglądarkach Google Chrome i Firefox:

Wtyczka netflix-1080p dla Google Chrome stworzona przez użytkownika TrueDread po prostu podmienia flagę wewnątrz rdzenia odtwarzacza Netflikxa na informację o tym, że materiał uruchomiony jest na systemie Chrome OS. Efekt? Użytkownicy dowolnej platformy z uruchomioną przeglądarką Google'a mogą teraz oglądać treści w pełnej wysokiej rozdzielczości.

Podobne rozwiązanie dla użytkowników Firefoxa przygotował programista vladikoff. Rozszerzenie netflix-1080p-foxfire wykorzystuje dokładnie ten sam trik, co wtyczka dla Chrome'a, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe odtworzenie treści w Full HD na Mozilli Firefox.

Zagłosuj

W jakiej rozdzielczości oglądasz Netfliksa?

RadioZet.pl/AM

Oceń