Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Netia raportuje do TVP, jakie kanały oglądają jej klienci?

09.06.2017 09:51

Jacek Kurski, prezes TVP, zdradził podczas wystąpienia przed komisją sejmową, że nawiązał współpracę z Netią i ma wgląd w to, co dokładnie jest oglądane w 190 tys. gospodarstw domowych.

Netia raportuje do TVP, jakie kanały oglądają jej klienci? fot. Al Ibrahim, CC BY-SA 2.0

Dla szefa publicznej telewizji to sposób na uzyskanie danych o oglądalności ze źródła innego niż AGB Nielsen Media Research – Kurski zarzuca spółce, że publikuje zaniżone dane o oglądalności kanałów TVP.

Żeby to udowodnić, szef TVP potrzebuje innych danych. Monitorowanie, co oglądają klienci Netii, ma pokazać, że badania Nielsena są niedokładne.

Z oferowanej przez Netię telewizji korzysta 184 tysiące gospodarstw domowych, co przekłada się na około pół miliona osób. To dużo większa grupa, niż ta, do której dociera Nielsen – grupa objęta badaniem spółki została jednak tak dobrana, żeby była reprezentatywna. Wyraziła także zgodę na monitorowanie ich zachowania.

Netia w odpowiedzi na zapytania klientów zadawane na Facebooku potwierdziła, że opracowała narzędzie pozwalające monitorować aktywność widzów. Spółka nie odniosła się jednak w komunikacie do pytania, czy udostępnia dane swoich klientów TVP.

- Netia posiada prototypowe narzędzie, analizujące zanonimizowane dane o oglądalności poszczególnych kanałów TV, dostarczanych naszym abonentom. Narzędzie to powstało z myślą o doskonaleniu naszej unikatowej oferty programowej. Dzięki nowoczesnej technologii dostarczania sygnału TV Netia dysponuje znaczącą przewagą nad konkurencją w tym zakresie i chcemy tę przewagę wykorzystać z korzyścią dla naszych klientów. Widzimy również szansę na polepszenie oferty programowej i optymalizację czasu reklamowego przez samych nadawców, zwłaszcza kanałów tematycznych – brzmi treść oficjalnego komunikatu.

Operator potwierdza więc, że zebrane dane mogą być sprzedawane do firm trzecich, unika jednak deklaracji, czy rzeczywiście nawiązała współpracę z TVP.

Zagłosuj

Chciałbyś, żeby TVP otrzymywało dane o tym, jakie kanały oglądasz?

RadioZET.pl/MT

Oceń