Nie klikaj w te linki od znajomych na Messengerze - stracisz pieniądze!

17.08.2017 10:00

Użytkowników Messengera znów atakują oszuści. Podpowiadamy, jakich linków należy unikać.

Nie klikaj w te linki od znajomych na Messengerze - stracisz pieniądze! fot. pexels

O nowym rodzaju zagrożenia informuje strona niebezpiecznik.pl. Podany przez nią przypadek dotyczy użytkowników korzystających z komunikatora Messenger, należącego do Facebooka.

Jeśli otrzymamy od naszego znajomego wiadomość podobną do tej, jaką można zobaczyć na poniższym zdjęciu - warto zastanowić się, czy kliknąć w ten link. Skrypt użyty przez cyberprzestępców wprowadza do przesłanej wiadomości nasze imię, czasem trafi się emoji, lecz nieodłącznym elementem jest skrócony link. Kliknięcie w niego może oznaczać spore straty finansowe.

fb_1 fot. źr. niebezpiecznik.pl

Po kliknięciu w podany link zostaniemy przekierowani do dysku internetowego Google Drive, na którym rzekomo jest umieszczony materiał wideo z naszym znajomym, od którego otrzymaliśmy wiadomość. Cyberprzestępcy sprytnie wyciągają bowiem zdjęcie pobrane z profilu na Facebooku, a następnie umieszczają je w Drive zawierając dodatkowo na nim przycisk "play" sugerujący, że zaczniemy oglądać wideo naszego znajomego.

Zobacz także: Dziwne strony internetowe TOP 10!

Jeśli klikniemy w przycisk na komputerze, zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę, która udaje hosting plików - pobranie z tej strony nie jest darmowe, a cyberprzestępcy w tej sposób chcą wyłudzić od nas pieniądze.

Natomiast jeśli spróbujemy uruchomić rzekomy materiał wideo z urządzenia mobilnego, uruchomiony zostanie skrypt, który automatycznie pobierze z naszego abonamentu telefonicznego opłatę przez WAP Billing. Nie trzeba podawać nawet numeru telefonu, ani wysyłać wiadomości SMS. Usługa SMS Premium zostanie automatycznie uruchomiona, a z naszego konta pobranie zostanie wysoka opłata.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się otrzymać podejrzaną wiadomość od znajomego na Messengerze?

RadioZET.pl/Niebezpiecznik.pl/AM

Oceń