Nie odbieraj telefonów z takim prefiksem. Możesz sporo stracić

02.01.2018 12:55

Stara metoda naciągaczy telefonicznych wraz z początkiem nowego roku powraca.

Nie odbieraj telefonów z takim prefiksem. Możesz sporo stracić fot. pexels / własne

Początek nowego roku to okres, kiedy często dzwoni do nas rodzina lub znajomi - również ci z zagranicy, by złożyć nam noworoczne życzenia lub po prostu, by zapytać co u nas słychać. Czujność posiadaczy telefonów może być w związku z tym nieco uśpiona. Na to właśnie liczą naciągacze, którzy masowo wydzwaniają na telefony Polaków... z Kuby!

Połączenia z Kuby posiadają prefiks "+53" i wykonywane są na polskie numery telefonów na tyle krótko, by na telefonie zostawić jedynie informacje o tym, że ktoś próbował się do nas dodzwonić. Jeśli jednak zdążymy odebrać w słuchawce usłyszymy tylko szum połączenia.

Na pewno nie powinniśmy oddzwaniać na taki telefon - wykonanie z nim połączenia będzie bowiem nas kosztować od kilku do kilkunastu złotych za minutę połączenia.

Na jakie numery należy uważać? Pierwszy rzut oka na numer tych telefonów może sprawić, że błędnie rozpoznamy go jako telefon stacjonarny z jednego z polskich miast. Numery z Kuby posiadają jednak 8 cyfr po prefiksie, a nie 7. Uważać należy na telefony zawierające na początku "+53", a następnie 8-znakową kombinację cyfr, np. "+53 549 907 63".

O akcji naciągaczy ostrzega m.in. rzecznik Orange Polska, lecz tego typu połączenia mogą być wykonywane również do klientów innych operatorów.

Zagłosuj

Zauważyłeś, by dzwoniono do Ciebie z takich numerów?

RadioZet.pl/AM

Oceń