Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

„Niemożliwy” dron może latać 2 godziny zamiast 5 minut

11.09.2018 12:45
xxx zet

Największa wada dronów to krótki czas, na jaki mogą utrzymać się w powietrzu – najtańsze maszyny, przeznaczone do używania w domu, wyczerpują energię w akumulatorach nawet po kilku minutach. Impossible Aerospace rozwiązało ten problem – ich pojazd może latać nawet 2 godziny.

dron Impossible Aerospace US-1 fot. zrzut ekranu

Amerykański start-up założony przez byłych pracowników SpaceX i Tesli swój pierwszy latający pojazd, US-1, nazywają „latającą baterią”. Sekretem na stworzeni drona ma być jego konstrukcja, składająca się w większości z akumulatorów. Dzięki temu udało się maksymalizować ich liczbę przy jednoczesnym zminimalizowaniu wagi komponentów, które nie wpływają bezpośrednio na możliwość utrzymania się sprzętu w powietrzu.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że z akumulatorów możemy zrobić element konstrukcyjny. Nasze pojazdy są robione z bardzo małych ogniw, dokładnie tak jak akumulatory stosowane przez Teslę w samochodach. Akumulatory traktujemy jako klocki, z których budujemy drona – powiedział szef Impossible Aerospace, Spencer Gore.

US-1 – dron latający przez 2 godziny na baterii

Gore dodał, że elektryczne samoloty, jeśli mają stać się konkurencyjne dla spalinowych odpowiedników, także musza być budowane w taki sposób.

Impossible Aerospace (pierwszy człon nazwy oznacza „niemożliwy”) sprzedaje już swojego drona amerykańskim służbom ratowniczym – dostawy mają zacząć się jeszcze w 2018 roku. Cena podstawowej wersji US-1 to około 7000 dolarów – do tej kwoty należy doliczyć należność za wyposażenie dodatkowe, takiej jak kamery (w tym termowizyjne) czy czujniki GPS.

Dron może osiągnąć prędkość maksymalną około 70 km/h, a jego zasięg ma wynosić 75 km. Czas ładowania akumulatorów wynosi według producenta około godziny.

Zagłosuj

Ile może utrzymać się w powietrzu Twój dron?

RadioZET.pl/MT

Oceń