Nietypowy wyświetlacz iPhone'a X zmorą twórców aplikacji

28.09.2017 15:11

Dopasowanie aplikacji i stron internetowych do poprawnego wyświetlania na dość unikatowym ekranie iPhone'a X wymaga od deweloperów dodatkowej pracy.

Nietypowy wyświetlacz iPhone'a X zmorą twórców aplikacji fot. Apple

Czasem Apple starając się wprowadzić swoje "unikatowe" rozwiązania, jedynie działa na swoją szkodę. W tym przypadku rozwiązanie zaproponowane przez firmę może działać również na szkodę twórców, jak i użytkowników iPhone'a X - charakterystyczne wcięcie ekranu, jak i nowe nawigowanie po systemie wprowadza bowiem dodatkowe wymogi i ograniczenia.

Jeśli twórcy aplikacji chcieliby by ich produkty lub treści były kompatybilne z iPhone'm X, czeka ich zastosowanie się do nowych wytycznych Apple. W przeciwnym wypadku aplikacja nie trafi do mobilnego sklepu systemu iOS.

iPhoneX_1 fot. Apple

"Tworząc z myślą o iPhonie X należy upewnić się, że aplikacja wypełnia cały ekran urządzenia, lecz jej kluczowe elementy nie są zasłonięte przez sensory, zaokrąglone krawędzie ekranu lub ikonę nawigacji urządzenia." - możemy przeczytać na stronie Apple z wytycznymi dla twórców aplikacji.

Apple tym samym wymusza na twórcach odpowiednie dopasowanie swoich aplikacji do unikatowego, lecz mocno problematycznego ekranu iPhone'a X w ten sposób, by użytkownicy nie uznali tego, że sensory FaceID, jak i nowa dotykowa nawigacja stanowią wadę urządzenia.

iPhoneX_2 fot. Apple

Apple równie duże kłopoty narzuca na twórcach stron internetowych. By strony poprawnie wyświetlały się na ekranie iPhone'a X twórcy muszą zaszyć w kodzie odpowiednie marginesy dla przeglądarki Safari.

Wielu twórców nie jest zadowolonych z tego powodu i mówi, że takie rozwiązania powinny być z góry rozwiązane przez specjalistów od Apple, a nie osobno przez każdą ze stron. Dodatkowo pojawiają się głosy, że Apple ponownie stwarza problematyczne środowisko, by tylko jego klienci nie dostrzegli wad swojego produktu. A wystarczyłoby, żeby Apple nie wymyślało koła na nowo, a wprowadziło przyciski nawigacyjne, jakie są dostępne na urządzeniach z Androidem.

Zagłosuj

Co sądzisz o wyświetlaczu iPhone'a X?

RadioZet.pl/AM

Czy wiesz, do czego służą wszystkie porty w komputerze? Sprawdź swoją wiedzę technologiczną w naszym Quizie:

Oceń