Nokia szykuje supertani smartfon. Ma zaskakiwać szybkością działania

29.12.2017 11:21

349 zł – tyle, według nieoficjalnych informacji, mógłby kosztować w Polsce smartfon Nokia 1, korzystający z odchudzonego systemu operacyjnego Android Go. Mimo budżetowych komponentów telefon ma działać szybko i sprawnie.

Nokia szykuje supertani smartfon. Ma zaskakiwać szybkością działania fot. materiały prasowe

Gdyby patrzeć tylko na specyfikacje techniczne, nowy smartfon Nokii nie zapowiada się na urządzenie dające się komfortowo używać.

Nokia 1 została bowiem wyposażona w 1 GB RAM (co dziś jest stanowczo zbyt małą pojemnością) oraz tylko 8 GB przestrzeni na pliki użytkownika (z czego połowa jest zajmowana przez system operacyjny).

Producent zdecydował się na ponadto na wykorzystanie procesora Snapdragon 212, skupiającego się raczej na byciu tanim, niż wydajnym. W połączeniu z ekranem o przekątnej 5 cali i rozdzielczości HD (1280x800 punktów), z suchych specyfikacji wyłania się obraz smartfona, który będzie cechował się permanentną zadyszką.

Nokia jest jednak pewna, że będzie zupełnie inaczej – wszystko to dzięki zastosowaniu Androida w specjalnej, przystosowanej do działania na mniej wydajnych sprzętach wersji. Nokia 1 ma działać pod kontrolą Androida Go w wersji Oreo 8.1.

To specjalna, odchudzona z co bardziej skomplikowanych (i obciążających procesor) funkcji edycja systemu mobilnego Google, zaprojektowana z myślą o działaniu właśnie na smartfonach, którym daleko do szybkości (i ceny) flagowców.

W Androidzie Go znajdziemy między innymi uproszczone aplikacje, takie jak YouTube Go czy Google Maps Go – mają one zapewnić szybkie i płynne działanie na słabszych smartfonach. Android przez lata rozwoju obrósł w funkcje i wymagania sprzętowe – po ich odrzuceniu staje się zdecydowanie szybszym systemem.

Zagłosuj

Kupiłbyś taki smartfon?

RadioZET.pl/MT

Oceń