Nowa metoda do wykradania haseł ze smartfonów - niesamowita skuteczność!

29.12.2017 09:50

Czujniki, którymi naszpikowane są obecne smartfony, mogą zadziałać również na naszą szkodę.

Nowa metoda do wykradania haseł ze smartfonów - niesamowita skuteczność! fot. pexels

Grupa badaczy z Singapuru odkryła sposób na rozpoznanie wprowadzanego przez użytkownika kodu PIN do urządzenia, przy wykorzystaniu różnego rodzaju sensorów i czujników, jakie zamontowane są w niemalże każdym nowoczesnym smartfonie.

Zespół z Uniwersytetu Technicznego Nanyang stworzył metodę opartą na nauczaniu maszynowym, która przy 99,5% skuteczności potrafi rozpoznać wprowadzany przez użytkownika kod PIN.

Aplikacja podczas wprowadzania przez użytkownika kodu dostępu pobiera dane z sześciu kluczowych czujników, jakie zamontowane są w urządzeniu - najbardziej przydatne są jednak żyroskop i czujnik zbliżeniowy.

"

"Przy wyborze każdej cyfry na ekranie urządzenia zmienia się ilość światła jaka dociera do czujnika. Możemy również rozpoznać to jak zmienia się położenie telefonu zależnie od tego jaką cyfrę z zakresu od 0 do 9 wybierze użytkownik." - tłumaczy Shivan Bhasin, kierujący pracą zespołu. "

Jak na razie nie grozi nam jednak, że z tą metodą będzie można wykryć skomplikowane hasła logowania wprowadzane do różnych aplikacji i serwisów. Należy jednak pamiętać, że każdy duży mobilny system narażony jest na możliwość przechwytywania wprowadzanych danych przez złośliwy kod, który może dostać się na nasze urządzenie, jeśli instalujemy aplikacje z niezaufanych źródeł.

Zagłosuj

Używasz oprogramowania antywirusowego na swoim urządzeniu mobilnym?

RadioZet.pl/AM

Oceń