Nowa usługa banków. Zalogują do innych serwisów

05.10.2017 13:40

Krajowa Izba Rozliczeniowa przygotowała system mojeID – dzięki jego wykorzystaniu będzie można logować się na strony internetowe wymagające poświadczenia danych osobowych za pośrednictwem banku.

Nowa usługa banków. Zalogują do innych serwisów fot. materiały prasowe

Usługa będzie w pewnym sensie uzupełnieniem Profilu Zaufanego, znanego takża jako eGo, który służy do identyfikacji obywatela w kontaktach z administracją państwową. Dzięki włączeniu do tego systemu banków możliwe jest założenie profilu za pośrednictwem systemu transakcyjnego – instytucja finansowa potwierdza personalia zalogowanego użytkownika.

Platforma mojeID ma oferować to samo, tylko w przypadku korzystania z usług przedsiębiorstw. Zawierając na przykład zdalnie umowę z operatorem telekomunikacyjnym nie trzeba będzie pokazywać dowodu osobistego przy odbieraniu przesyłki od kuriera – wystarczy zalogować się na stronie spółki telekomunikacyjnej korzystając z logina i hasła do banku.

System mojeID ma być wykorzystywany między innymi w kontaktach z towarzystwami ubezpieczeniowymi czy przychodniami zdrowia – wszędzie tam, gdzie dostęp do danych możliwy jest dopiero po potwierdzeniu tożsamości użytkownika. Zamiast zakładać oddzielny login i hasło na każdej stronie, można będzie logować się tam za pośrednictwem banków.

Krajowa Izba Rozliczeniowa zapewnia przy tym, że użytkownicy systemu mogą liczyć na zachowanie prywatności – banki poświadczające tożsamość nie będą wiedziały, w jakiej sprawie było to niezbędne, przedsiębiorstwa zaś dowiedzą się tylko, czy rzeczywiście mają do czynienia z osobą o danych personaliach, legitymującą się podanym numerem PESEL.

Testy platformy mojeID mają rozpocząć się jeszcze w 2017 roku, komercyjne wdrożenie zapowiedziano na 2018.

Zagłosuj

Korzystałbyś z systemu mojeID?

RadioZET.pl/MT

Oceń