Nowa ustawa zablokuje Ubera w Polsce?

08.06.2017 13:39

W Ministerstwie Infrastruktury powstają nowe przepisy – po ich wprowadzeniu w życie resort będzie mógł zlecać blokowanie działania aplikacji i stron przewoźników i podmiotów pośredniczących w zleceniach przewozu.

Nowa ustawa zablokuje Ubera w Polsce? fot. Mark Warner, CC BY 2.0

W treści przepisów, do których dotarła fundacja Panoptykon, można przeczytać, że Ministerstwo Infrastruktury chce nadać sobie uprawnienia do blokowania dostępu do „programów komputerowych, numerów telefonów, aplikacji mobilnych, platform teleinformatycznych albo innych środków przekazu informacji służących zlecaniu przewozów”.

Ministerstwo podkreśla, że takie działania podejmowane byłyby tylko w stosunku do podmiotów, które kilkukrotnie złamałyby przepisy. Może to dotyczyć Ubera – aplikacja pośredniczy w komunikacji między pasażerami a kierowcami, z których większość nie posiada licencji na przewóz osób.

W teorii wystarczyłoby więc kilka donosów ze strony taksówkarzy, aby ministerstwo zleciło zablokowanie Polakom możliwości korzystania z aplikacji Ubera.

- Pośrednik, który będzie prowadził działalność w sposób zgodny z przepisami prawa, nie powinien się obawiać jakichkolwiek sankcji – podkreśla w oficjalnym komunikacie rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Tworzone przepisy to kolejna ustawa dająca poszczególnym resortom możliwość blokowania usług internetowych – obecnie Ministerstwo Finansów zastanawia się, czy na mocy ustawy antyhazardowej nie powinno odciąć Polakom dostępu do Facebooka.

Zagłosuj

Wolicie Ubera czy taksówki?

RadioZET.pl/MT

Oceń