Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowe MacBooki pozbędą się klawiatury? Patent wskazuje na ciekawe rozwiązanie

01.03.2018 15:08
xxx zet

Nowa seria komputerów przenośnych Apple może wprowadzić rozwiązanie zastępujące tradycyjną klawiaturę.

Nowe MacBooki pozbędą się klawiatury? Patent wskazuje na ciekawe rozwiązanie fot. Apple

Apple już od kilku lat stara się zmniejszać grubość swoich laptopów. W dużej mierze firmie udaje się to osiągnąć dzięki zmniejszaniu wysokości, jaka jest potrzebna na umieszczenie klawiatury w konstrukcji urządzenia. W przyszłości Apple być może nawet całkowicie wyrzuci fizyczną klawiaturę ze swoich Macbooków.

Nowe rysunki patentowe Apple przedstawiają urządzenie, które po części przypomina rozwiązanie zaproponowane przez Lenovo przy serii Yoga Book. Tam cała dolna część urządzenia była panelem dotykowym, a narysowane na niej klawisze służyły za zastępstwo klasycznej klawiatury. Dodatkowo przy przełączeniu trybu dolny panel zamieniał się w czytnik stylusa do rysowania.

apple fot. Apple

Rozwiązanie zaprezentowane przez Apple bazowałoby na tym pomyśle, a dodatkowo wprowadziłoby coś od siebie. W tym wypadku dolna część komputera byłaby pokryta dotykowym ekranem OLED.

Nowe Macbooki Pro już posiadają część klawiszy zamienionych na pasek z wyświetlaczem dotykowym, a więc Apple mogło wpaść na pomysł rozszerzenia tej koncepcji do maksimum i zamiany całej klawiatury na wirtualny odpowiednik na powierzchni dotykowej ekranu. Dzięki temu klawiatura mogłaby zmieniać swoją wielkość, ułożenie klawiszy, a być może nawet odpowiednio dostosowywać się do danej aplikacji i w lepszy sposób wyświetlać podpowiedzi dla wprowadzanych słów.

Najprawdopodobniej Apple takie rozwiązanie zaimplementowałoby do swojego najmniejszego komputera — „Macbooka”, który od kilku lat ma za zadanie wyprzeć serię „Air”. Czy doczekamy się laptopa bez fizycznej klawiatury? Czas pokaże.

RadioZet.pl/AM

Oceń
Tagi