Nowe formaty zdjęć i wideo w iOS 11 - jak je odtworzyć na komputerze?

20.09.2017 12:33

Apple odchodzi od klasycznych formatów zapisu zdjęć i wideo, zastępując je nowszymi rozwiązaniami - HEIF i HEVC.

Nowe formaty zdjęć i wideo w iOS 11 - jak je odtworzyć na komputerze? fot. Apple

Apple jest firmą, która dość mocno chce iść do przodu w kwestii zarówno nowych standardów połączeń (czego przykładem może być zrezygnowanie z różnych portów na rzecz USB-C w swoich laptopach), jak również formatów plików. Nowa wersja systemu mobilnego iOS 11, która jest już dostęna dla iPhone'ów i iPadów (tutaj sprawdzisz, czy Twoje urządzenie można zaktualizować do iOS 11), wprowadza spore zmiany w kwestii formatów zdjęć i wideo, które zapisywane są przez aplikację aparatu.

Jak odtworzyć zdjęcia HEIF i filmy HEVC na komputerze?

W przypadku urządzeń z systemem Apple wystarczy posiadać najnowszą wersję systemu operacyjnego Mac OS, by mieć zapewnioną pełną kompatybilność z nowymi formatami. Wsparcie sprzętowe dla tych materiałów będzie dostępne jednak od systemu Mac OS High Sierra, który zadebiutuje w październiku.

Posiadacze komputerów z systemem Windows mogą mieć jednak problemy z odczytaniem zapisanych w ten sposób materiałów z użyciem domyślnych aplikacji.

Materiały wideo zapisane z kodekiem HEVC można jednak uruchomić z pomocą zewnętrznych aplikacji jak VLC Media Player, czy Media Player Classic. Natomiast zdjęcia HEIF możemy zawsze przekonwertować do klasycznego JPG z użyciem takich aplikacji jak np. Zoner Photo Studio X.

Jak powrócić do zapisu w klasycznych formatach na urządzeniach z iOS 11?

Apple na szczęście daje nam możliwość powrotu do stosowania tradycyjnych i dużo bardziej spopularyzowanych formatów. Jeśli chcemy zapisywać zdjęcia w formacie JPEG, a materiały mieć zakodowane przy pomocy kodeka H.264 wystarczy w ustawieniach aparatu zmienić w opcji "Rejestrowanie" funkcję "Najbardziej wydajne" na "Najbardziej zgodne".

Zagłosuj

Będziesz zapisywać materiały z użyciem nowych formatów czy zostaniesz przy ich klasycznych odpowiednikach?

RadioZet.pl/AM

Oceń