Nowe laptopy z Windowsem... na procesorach ze smartfonów!

31.05.2017 15:58

ASUS, HP i Lenovo będą pierwszymi producentami od których będziemy mogli spodziewać się nowej generacji komputerów z Windowsem.

Nowe laptopy z Windowsem... na procesorach ze smartfonów! fot. Qualcomm

Już niedługo na rynku zadebiutują pierwsze komputery z Windowsem działające pod kontrolą energooszczędnych, mobilnych procesorów w architekturze ARM. Te rozwiązania zwykle zasilają smartfony i tablety, lecz zmiany wprowadzone przez Microsoft w Windows 10 pozwolą na uruchomienie na nich pełnoprawnej wersji systemu.

Uruchomienie systemu, jakim jest Windows 10 wcześniej nie byłoby możliwe. Jednak ewolucja jaką przeszły układy mobilne i ich potężny wzrost wydajności, w końcu pozwalają na sprawne i komfortowe uruchomienie zarówno samego systemu, jak i aplikacji natywnie dla niego napisanych. Aplikacje stworzone jedynie dla klasycznej wersji Windowsa z procesorami x86, również powinny na nich działać, lecz z nieco mniejszą wydajnością - potrzebna będzie do tego emulacja, która z czasem zostanie usprawniona. 

Nowe urządzenia będą mogły być zarówno smartfonami, jak i pełnoprawnymi laptopami - tylko od producenta sprzętu zależeć będzie w jakiej formie zamknie nowy układ wraz z systemem Microsoftu. Windows 10 wspiera bowiem każdą metodę wprowadzania danych - również dotykową.

Dzięki nowym układom czas ich działania na baterii może być zwiększony o 50%, w porównaniu do klasycznych laptopów z układami x86, a w trakcie czuwania do 5 razy.

Nowe układy umożliwią zastosowanie lżejszych, mniejszych i przede wszystkim pozbawionych aktywnego chłodzenia konstrukcji, co wpłynie pozytywnie zarówno na ich design, a także komfort użytkowania.

Na początku możemy spodziewać się urządzeń od ASUSa, HP i Lenovo. Jednak już teraz Microsoft zapowiedział wsparcie i współpracę z innymi producentami sprzętu. Jeśli więc lubicie te marki to również od nich będziecie mogli oczekiwać nowych urządzeń - a będą to VAIO, Dell, Xiaomi i Huawei.

qualcomm

Urządzenia będą wyposażone w wydajne układy, w tym Snapdragon 835, który obecnie jest wykorzystywany m.in. w Samsungu Galaxy S8. Urządzenia będą dodatkowo wzbogacone o łączność LTE poprzez nową funkcję eSIM, umożliwiającą dostęp do sieci mobilnych, a już teraz wsparcie dla tej technologii zapowiedziało m.in. znane w Polsce T-Mobile.

Pierwsze urządzenia z Windows 10 i nowymi, mobilnymi układami trafią na rynek w okresie jesieni.

Zagłosuj

Jesteś zainteresowany tego typu urządzeniami?

RadioZet.pl/AM

Oceń