Nowy laptop Microsoftu wzorem dla innych producentów

04.05.2017 10:51

Surface Laptop to niewątpliwie piękne urządzenie, lecz czy znajdzie dla siebie miejsce na rynku działając pod kontrolą Windows 10 S?

Nowy laptop Microsoftu wzorem dla innych producentów fot. Microsoft

Surface Laptop to kolejne prestiżowe urządzenie z linii Surface od Microsoftu. Ten lekki i stylowy przenośny komputer posiada w sobie wydajne i energooszczędne podzespoły, które bez problemu poradzą sobie z większością zadań, jakich oczekujemy od urządzenia z tej półki cenowej (a jest to wysoka półka, cena zaczyna się bowiem od 4999zł - w zależności od konfiguracji).

Surface Laptop stara się być kilkoma rzeczami naraz i naszym zdaniem przez to może nie znaleźć odpowiedniej grupy docelowej na rynku - a wszystko przez system, pod kontrolą którego działa, o czym więcej nieco niżej. Niewątpliwie jest to urządzenie, które chce pokazać Apple, że Microsoft też umie robić laptopy - wystarczy na nie spojrzeć i widzimy niezwykle ładny design i jakość wykonania, które przewyższa standardy Apple - całe urządzenie wykonane jest z metalu, a dolna część, na której znajdziemy klawiaturę i kładziemy nadgarstki, pokryta jest specjalnym materiałem, które uprzyjemni nam korzystanie z niego. 

W środku znajdziemy naprawdę solidne podzespoły z nowej serii mobilnych procesorów Intela od i5-7200U po i7-7660U, 4 GB (lub więcej) pamięci LPDDR3, grafikę Intel HD 620 lub Intel Iris 640 (niezbyt wydajne do gier, lecz jak najbardziej wystarczające do pracy, montażu wideo lub edycji zdjęć), a także piękny, dotykowy ekran o rozdzielczości 2256 na 1504 pikseli na 13,5 calowej powierzchni.

 

Jakość za odpowiednią cenę

Surface Laptop według Microsoftu ma trafić między innymi do byłych studentów, którzy zastanawiają się nad solidnym laptopem, który pomoże im w przyszłej pracy. Ale jaki student jest w stanie sobie pozwolić na urządzenie za 5 tysięcy złotych, które nie posiada w sobie nawet pełnego Windowsa? Microsoft postanowił bowiem domyślnie instalować na Surface Laptopie Windows 10 S, czyli ograniczoną jedynie do aplikacji ze sklepu Microsoftu wersję tego systemu. Można urządzenie zaktualizować do pełnego Windows 10, lecz jest to dodatkowy koszt - 49$. Reklamowanie Surface Laptopa - urządzenia, które niewątpliwie jest ultrabookiem jako laptopa może mieć po prostu odmienny od zamierzonego efekt.

Surface Laptop - wzór dla innych producentów

Naszym zdaniem Microsoft tworząc to urządzenie chciał pokazać, że potrafi tworzyć ładny sprzęt. I faktycznie znowu to udowadnia, po tym, jak w zeszłym roku zaprezentował Surface Studio. Niewątpliwie chce tym samym być lepszym od Apple, które pod tym kątem już od kilku lat stoi w tym samym miejscu, nieumiejętnie wprowadzając urządzenia, które przestają słynąć z innowacji i niezawodności. To Microsoftowi się udaje - zaczyna być pod kątem tworzenia sprzętu lepszym od Apple - ale czy w tym kierunku powinna iść ta firma?

Surface Laptop jest pierwszym urządzeniem, które przedstawia możliwości Windows 10 S. Zaraz po pokazaniu urządzenia światu inni producenci - jak Acer i ASUS pokazali swoje wersje laptopów pod kontrolą Windows 10 S i jest tu znacznie lepiej. System o ograniczonych możliwościach nie powinien raczej działać na tak drogiej i wydajnej maszynie, dlatego rozwiązania innych firm to niedrogie (ok. 300$ - 1200 zł), małe i schludne laptopy, które powinny być chętniej nabywane przez odpowiednią grupę docelową.

RadioZet.pl/AM

Oceń