Nowy przekręt czyha na posiadaczy iPhone'ów

13.10.2017 11:13

Atak może sprawić, że sami oddamy nasze hasło cyberprzestępcom.

Nowy przekręt czyha na posiadaczy iPhone'ów fot. pexels

Nowy rodzaj ataku czyha na użytkowników systemu iOS, a więc dotyczy posiadaczy iPhone'ów, iPadów i iPodów Touch.

Przekręt to nic innego jak złośliwy kod, który może zostać zaszyty w aplikacjach dostępnych w AppStorze. Przy próbie otworzenia zainfekowanej aplikacji na ekranie urządzenia zostanie wyświetlone okienko, w którym zostaniemy poproszeni o ponowne wprowadzenie naszego hasła do zalogowania się do iTunes.

Okienko wygląda niemalże identycznie do natywnego komunikatu, który można napotkać w systemie, lecz jego zadanie jest zgoła inne niż można by się spodziewać. Wprowadzenie hasła oznacza wysłanie go wraz z naszym mailem na serwery cyberprzestępców. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że oznacza to oddanie naszego konta w niepowołane ręce.

Tego typu prosty program jest w stanie napisać każdy początkujący programista, tym bardziej jest to dziwne, że aplikacje zawierające wspomniany kod przeszły zabezpieczenia Apple podczas próby publikacji w cyfrowym sklepie.

Warto więc mieć się na baczności i gdy spotka nas taka sytuacja można łatwo sprawdzić, czy komunikat jest fałszywy - zminimalizowanie aplikacji w przypadku prawdziwego komunikatu nie powinno zminimalizować okienka informującego o konieczności ponownego podania hasła do logowania.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się otrzymać tego typu powiadomienie na swoim iPhonie?

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

Oceń