Nowy przekręt wymierzony w polskich przedsiębiorców. Uważaj na te maile!

11.01.2018 12:23

Po raz kolejny na skrzynki Polaków masowo wysyłane są wiadomości zawierające złośliwe oprogramowanie.

Nowy przekręt wymierzony w polskich przedsiębiorców. Uważaj na te maile! fot. pixabay

Nowa kampania cyberprzestępców wymierzona jest przede wszystkim w polskich przedsiębiorców. Wiadomości z tytułem „Wezwanie do zawarcia ugody” masowo wysyłane są na adresy e-mail zdobyte z rozmaitych baz firm.

Przekręt ma na celu wprawienie przedsiębiorców w osłupienie - wiadomość wysyłana jest przez rzekomego adwokata w imieniu „mocodawcy”. Przedsiębiorca, jeśli zechce sprawdzić, o co tak naprawdę chodzi, zapewne skusi się na otwarcie przesłanego wzorca ugody, który jest wysłany wraz z wiadomością.

W udostępnionym pliku PDF ukryty jest natomiast kod, który przekierowuje użytkownika na spreparowaną stronę. Na niej uruchamiany jest JavaScript, który pobiera na komputer użytkownika ransomware Vortex.

Oprogramowanie szyfrujące dane może wywołać ogromne szkody - pod groźbą opłacenia okupu wszystkie ważne pliki i dokumenty przedsiębiorcy są szyfrowane, a następnie na ekranie komputera wyświetlany jest komunikat o możliwości „szybkiego załatwienia sprawy”. By odzyskać pliki trzeba wpłacić na konto cyberprzestępców często spore kwoty sięgające kilkuset złotych.

Jak uchronić się przed takimi problemami?

Przede wszystkim zalecamy posiadanie najnowszego oprogramowania antywirusowego i nieotwieranie podejrzanych załączników. W razie już ewentualnego padnięcia ofiarą cyberprzestępstwa warto skontaktować się z policją i skorzystać z profesjonalnej pomocy do odszyfrowania plików i przywrócenia komputera do stanu sprzed ataku.

Zagłosuj

Otrzymałeś kiedyś taką podejrzaną wiadomość?

RadioZet.pl/AM

Oceń