Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowy standard pamięci DDR5 zwiększy wydajność komputerów

31.03.2017 14:15

Standard pamięci DDR5 pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników wydajności, ale nieco musimy na niego poczekać.

Nowy standard pamięci DDR5 zwiększy wydajność komputerów fot. Kingston

Rynek dopiero rozkręca się z wprowadzaniem standardu DDR4, a tymczasem JEDEC, czyli organizacja zarządzająca standardami pamięci RAM, ogłasza kolejną wersję modułów pamięci.

Nadchodzące pamięci DDR5 będą mogły zaoferować dwukrotnie większą pojemność w stosunku do standardu DDR4. Przykładowo obecnie pamięci DDR4 kupimy zwykle do pojemności 16 GB w jednym bloku pamięci - z DDR5 możliwe będzie kupienie 32 GB. Dodatkowo możliwe będzie uzyskanie wyższych częstotliwości taktowania pamięci, co przełoży się na zwiększenie uzyskanej dzięki nim wydajności w niektórych aplikacjach i grach.

Zagłosuj

Ile pamięci RAM posiadasz w swoim komputerze?

micron

Niestety na ten standard pamięci jeszcze trochę poczekamy - z prezentacji firmy Mikron planowana data wejścia na rynek konsumencki to 2019 rok. Również będziemy musieli poczekać na procesory i płyty główne, które będą potrafiły go wykorzystać, co może dodatkowo wydłużyć czas oczekiwania nadejścia nowej technologii.

Dopiero co na rynek wchodzą pamięci DDR4, więc nierozsądnym byłoby wprowadzenie jeszcze nowszego standardu. W międzyczasie jednak prace nad DDR5 mogą jeszcze potrwać, a konsumenci na razie przyzwyczają się do dobrodziejstw oferowanych przez DDR4.

Zagłosuj

Jaki standard pamięci RAM posiadasz w swoim komputerze?

RadioZet.pl/AM

Oceń