Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowy system plików MacOS może powodować nadpisywanie danych. To kolejna wpadka Apple

20.02.2018 11:36

Najbardziej narażeni na problem są profesjonaliści wykorzystujący specjalistyczne oprogramowanie.

Macbook fot. pexels

Wraz ze wprowadzeniem nowych wersji systemów operacyjnych iOS i MacOS pod koniec zeszłego roku Apple zrezygnował ze swojego archaicznego formatu plików HFS+ i zastąpił go znacznie usprawnionym — APFS.

Stary system plików pozostał jednak na tradycyjnych dyskach twardych — HDD i SSHD. Nowe doniesienia na temat nowego standardu plików to jednak niemiła niespodzianka dla profesjonalistów, którzy dokonali przesiadki na usprawniony standard — w niektórych sytuacjach może bowiem dojść do utraty danych.

Twórca narzędzia Carbon Copy Cloner odkrył, że nowoczesny system plików stworzony przez Apple jednak nie jest bez wad. Obrazy dysków sformatowanych w systemie APFS nie są w stanie śledzić tego, ile wolnego miejsca jest dostępne na dysku. Oznacza to, że gdy miejsce na dysku się skończy, system o tym nie będzie wiedział i zacznie nadpisywać zapisane wcześniej dane. Taka operacja może więc skutecznie wymazać ważne dane, do czego oczywiście w ogóle nie powinno dojść — zwłaszcza w takim systemie jak MacOS.

Nie wiadomo, czy Apple uda naprawić się ten błąd. Na szczęście dla większości użytkowników nie będzie on w stanie wystąpić przy codziennym użytkowaniu, lecz i tak firma powinna ochronić swoje dobre imię i wypuścić jak najszybciej stosowną poprawkę.

To już kolejna „wpadka” amerykańskiej firmy. Ostatnio coraz częściej Apple zalicza poważne błędy w swoim oprogramowaniu, a jeden z ostatnich powodował zawieszanie się mobilnego systemu iOS przy otrzymaniu wiadomości zawierającej konkretny znak z pisma telugu.

Zagłosuj

Uważasz, że Apple popełnia coraz więcej błędów?

RadioZet.pl/AM

Oceń