Nowy wirus na Androidzie - spowolni każdego smartfona

30.05.2017 15:32

Nowy wirus Judy to malware, któremu udało się przejść zabezpieczenia sklepu Google Play.

Nowy wirus na Androidzie - spowolni każdego smartfona fot. pexels

Firma Check Point zajmująca się cyfrowym bezpieczeństwem informuje o znalezieniu ponad 40 aplikacji, w kodzie których zaszyto złośliwe oprogramowanie. Aplikacje te dostępne są do pobrania bezpośrednio z zaufanego sklepu dostępnego na platformie Android, co w ogóle nie powinno się przydarzyć.

Według podanych informacji zarażonych nowym wirusem "Judy" może być już nawet 35 milionów smartfonów i tabletów z Androidem.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się pobrać zainfekowaną aplikację?

Jak objawiają się efekty zarażenia urządzenia malware "Judy"?

Nawet najmocniejsze na rynku urządzenie sprawi, że zamieni się w wolno reagujący sprzęt. Wirus w tle otwiera dziesiątki stron z reklamami, nabijając tym samym pieniądze cyberprzestępcom.

Na niektórych urządzeniach reklamy mogą dodatkowo pojawiać się bezpośrednio jako wyskakujące okienka, które należy ręcznie zamknąć, co w jeszcze większym stopniu zmniejsza użyteczność sprzętu.

Jak malware dostał się na moje urządzenie?

Czasem możemy być tego nawet nieświadomi. Jeśli pobierzemy jakąś nieznaną aplikację, w jej kodzie znaleźć się może "wejście" dla szkodliwego oprogramowania. Google wciąż ulepsza skanery w usłudze Play uniemożliwiając publikację aplikacji mogących wyrządzić szkodę na naszym sprzęcie, lecz spryt cyberprzestępców umożliwia im znalezienie odpowiednich luk.

W przypadku wirusa "Judy" pobrana aplikacja sama w sobie nie posiada bezpośrednio kodu, który dokona zniszczeń. Dopiero z czasem po jej zainstalowaniu złośliwe oprogramowanie zostanie pobrane w tle i uruchomione na naszym urządzeniu z Androidem.

Jak zabezpieczyć się przed tego typu wirusami?

Przede wszystkim pobierajmy aplikacje jedynie ze sprawdzonych źródeł. W tym przypadku oczywiście wirus dostał się na urządzenia za pomocą tego sklepu, lecz pobierając je z sieci jesteśmy w dużo większym stopniu narażeni na niebezpieczeństwo. Następnie nie pobierajmy ze sklepu niesprawdzonych i nieznanych aplikacji lub posiadających dziwne nazwy - często aplikacje mogą próbować podszyć się pod inne znane mobilne aplikacje wykorzystując naszą nieuwagę - np. nazywając się "Mesenger" zamiast "Messenger".

Zagłosuj

Zauważyłeś, żeby Twój smartfon miał mniejszą wydajność?

RadioZet.pl/AM

Oceń