Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Oglądasz filmy z napisami? Hakerzy tylko na to czekają

24.05.2017 09:39

Takiego zagrożenia nikt się nie spodziewał – hakerzy znaleźli sposób, żeby przejąć całkowitą kontrolę nad atakowanym komputerem za pomocą specjalnie przygotowanych napisów do filmu.

Oglądasz filmy z napisami? Hakerzy tylko na to czekają fot. Terk0102, CC BY-SA 4.0

Problem dotyczy przede wszystkim osób, które swoją wideotekę tworzą pobierając filmy z internetu. Te najczęściej trafiają do sieci w oryginalnej, angielskiej wersji. Oglądający mają więc wybór – albo poczekać, aż pojawi się wersja z wtopionymi napisami, albo obejrzeć film szybko pobierając dodatkowe napisy.

Hakerzy mogą umieszczać w serwisach napisy z ukrytym złośliwym kodem, a następnie sztucznie windować ich oceny, tak by użytkownicy byli bardziej skłonni je pobierać.

Po uruchomieniu filmu i wgraniu napisów wystarczy kilka sekund, żeby atakujący zyskał pełną kontrolę nad komputerem oglądającego.

Wśród zagrożonych odtwarzaczy wymieniono PopcornTime, Kodi, VLC i Stremio – część z nich dostała już odpowiednie poprawki, dlatego warto jak najszybciej dokonać aktualizacji.

Zamiast ściągać pirackie filmy można także całkowicie legalnie oglądać je – i to za darmo – w internecie. Przygotowaliśmy zestawienie serwisów, które oferują łącznie ponad 1000 tytułów do obejrzenia, w tym także głośne hity z Hollywood.

Zagłosuj

Oglądasz filmy z napisami?

RadioZET.pl/MT

Oceń