Opona przyszłości od Michelin będzie tworzona... z odpadów

19.06.2017 15:00

Nowy rodzaj opon zaprezentowany przez firmę Michelin będzie w pełni biodegradowalny, a do tego materiał do jej produkcji wykorzysta surowce z recyklingu.

Opona przyszłości od Michelin będzie tworzona... z odpadów fot. Michelin

Opony Vision na pierwszych materiałach wprawdzie wyglądają śmiesznie, lecz ich zastosowanie i możliwości są naprawdę poważne i dość rewolucyjne.

Michelin zapowiada, że opony mogą być indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego samochodu. Są biodegradowalne i w pełni ekologiczne, jako że do ich produkcji wykorzystuje się materiały pochodzące z odpadów - papieru, plastiku, puszek i innych.

Druk 3D zapewnia możliwość nadania oponom unikalnych kształtów i rozmiarów, dzięki czemu łatwo można je dostosować do konkretnych potrzeb danego pojazdu lub warunków w jakich będzie użytkowany. Ze względu na swoją unikalną, pęcherzykowatą strukturę opony nie będą wymagały pompowania, a więc będziemy mogli zapomnieć o "łapaniu gumy" na drodze.

Michelin już teraz zapowiada, że ich opony trafią do seryjnej produkcji, lecz nie wiadomo kiedy. Wprawdzie są biodegradowalne, a więc ulegają rozpadowi z czasem, lecz do końca ich żywotności, można będzie je odnawiać w serwisach firmy (np. na nowo nadrukować i ukształtować bieżnik).

Zagłosuj

Sądzisz, że technologia nowych opon Michelin z powodzeniem zastąpi obecne rozwiązania?

RadioZet.pl/AM

Oceń