Orange ostrzega przed fałszywymi fakturami

25.05.2017 10:18

Przestępcy znowu podszywają się pod znane przedsiębiorstwo – tym razem o fałszywych e-mailach nadsyłanych z jego domeny ostrzega Orange. W dokumencie mającym zawierać fakturę ukrywa się wirus.

Orange ostrzega przed fałszywymi fakturami fot. materiały prasowe

Wiadomość wygląda na oryginalną – nadawcą jest adres z końcówką „orange.pl” – część użytkowników może więc poczuć się zaniepokojona i zaciekawiona otrzymaniem od operatora nieoczekiwanego wezwania do płatności.

Taka metoda jest chętnie wykorzystywana przez oszustów, którzy liczą na zdenerwowanie odbiorcy i jego chęć na jak najszybsze wyjaśnienie sprawy - oszuści podszywali się już między innymi pod Play'a i Allegro. Warto więc ostrzec znajomych i pokazać im tę wiadomość, żeby oszczędzić im nerwów i pieniędzy.

Podczas próby otworzenia dokumentu pojawia się komunikat wzywający do włączenia makr ze względu na przygotowanie faktury w starszej wersji programu – jeśli użytkownik się zgodzi, jego komputer zostaje zainfekowany.

fot. materiały prasowe

Wirus dopisuje się do procesów systemowych, przez co jest uruchamiany za każdym razem, gdy startuje komputer i jest też cięższy do usunięcia.

Z analizy złośliwego kodu wynika, że jest on zdolny między innymi do zapisywania i wysyłania zrzutów ekranu. Wirus może także służyć do atakowania innych komputerów, niewykluczone, że szpieguje użytkowników także w inny sposób.

Zagłosuj

Co robicie, gdy otrzymacie wiadomość z informacją o zaległej fakturze?

RadioZET.pl/MT

Oceń