Oszuści atakują na OLX. Uważaj na „niewinne” propozycje

26.10.2017 11:48
xxx zet

Sezon kupowania bliskim prezentów kusi oszustów – w serwisie OLX wykryto nową falę przekrętów. Przestępcy wykorzystują niezbędną do otrzymania produktu opcję.

Oszuści atakują na OLX. Uważaj na „niewinne” propozycje fot. materiały prasowe

Oszuści oferują w serwisie OLX towary w dobrych, ale nie wzbudzających podejrzeń cenach. Czekają następnie na osoby, które chciałyby dokonać zdalnego zakupu – propozycje odbioru osobistego są ignorowane.

Udający sprzedających namawiają do skorzystania z opcji dostawy z opłatą za pobraniem. Gdy kupujący zgodzi się na propozycję, oszuści proszą o podanie numeru telefonu oraz adresu e-mail.

Zostają na nie wysłane wiadomości o zamówieniu kuriera i konieczności zapłacenia za usługę – link zaszyty w wiadomości e-mail przekierowuje jednak na sfałszowaną stronę płatności internetowych, na której kupujący proszony jest o wpisanie danych logowania do swojego banku.

Podany login i hasło trafiają do rąk oszustów, którzy mogą wykorzystać je do wykradzenia pieniędzy z rachunku – warto więc przed nowym sposobem ich działania ostrzec znajomych.

O wzmożonej aktywności przestępców alarmują także polskie banki – mBank i PKO ujawniły złośliwe oprogramowanie, które potrafi wykorzystać oryginalne aplikacje banków do wyprowadzenia pieniędzy z kont użytkowników.

Zagłosuj

Gdzie najczęściej kupujecie w internecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń