Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Oszust wyłudził e-mailem 100 mln USD od Facebooka i Google

28.04.2017 11:37

Ofiarami sfałszowanych e-maili nie padają tylko zwykli użytkownicy – w trwającym przez 2 lata procederze Facebook i Google straciły na rzecz naciągacza ponad 100 mln dolarów, opłacając przysyłane fałszywe faktury.

Oszust wyłudził e-mailem 100 mln USD od Facebooka i Google fot. Tracy O, CC BY-SA 2.0

Amerykańskie służby podejrzewają, że za atakiem na technologicznych gigantów stoi 40-letni Litwin – ma on odpowiadać przed wymiarem sprawiedliwości USA i grożą mu długie lata więzienia. Podejrzany nie przyznaje się do winy.

W 2013 roku Facebook i Google zaczęły otrzymywać sfałszowane faktury wysyłane z e-maila wyglądającego jak należący do Quanty – azjatyckiego wytwórcy, który produkuje sprzęt (smartfony i komputery) dla największych światowych marek na podstawie dostarczonych mu specyfikacji.

Dokumenty były podrobione tak dobrze –zgadzała się nawet pieczątka – że giganci bez żadnych wątpliwości przelewali wskazywane kwoty na podany na fałszywej fakturze rachunek. Oszustwo wykryto po 2 latach, gdy przetransferowano łącznie ponad 100 mln dolarów.

Giganci starali się utrzymać swoja wpadkę w tajemnicy – na dokumentach ze śledztwa ukrywano ich nazwy. Informacja o oszustwie nie znalazła się w giełdowych sprawozdaniach, aczkolwiek w tym przypadku jest to zasługa szybkiego odzyskania pieniędzy.

Jak widać, ofiarami e-mailowego oszustwa potrafią paść także ludzie bardzo dobrze zorientowani w nowych technologiach i działaniu internetu, którzy powinni być bardziej wyczuleni i wyedukowani niż zwykli użytkownicy.

Dlatego warto ostrzegać znajomych przed trwającymi atakami – dzięki temu mogą uchronić się przed utratą pieniędzy. Metody stosowane przez przestępców często się powtarzają – szczególnie, jeśli okażą się być skuteczne. Totalizator Sportowy po raz kolejny ostrzegał przed fałszywymi konkursami na podrobionych profilach LOTTO na Facebooku – jak dokładnie działa ten przekręt, pokazaliśmy w tej wiadomości.

Zagłosuj

Dostaliście kiedyś e-maila od oszustów?

RadioZET.pl/MT

Oceń