Parlament Europejski uchwalił darmowy internet. Będzie w całej Unii

18.09.2017 16:13

Program WiFi4EU, zakładający stworzenie na terenie Unii Europejskiej sieci 8 000 darmowych hot spotów, został przyjęty przez parlament Europejski.

Parlament Europejski uchwalił darmowy internet. Będzie w całej Unii fot. materiały prasowe

Budżet na to przedsięwzięcie wynosi 120 mln euro. Z tych środków do 2020 roku ma być kupowany sprzęt – punkty dostępowe – który będzie nieodpłatnie przekazywany chcącym uczestniczyć w programie WiFi4EU instytucjom publicznym.

Unia Europejska ma nadzieję, że zainteresowane oferowaniem darmowego dostępu do internetu będą urzędy gmin, ośrodki zdrowia, bibliotek i inne placówki publiczne. Pieniądze na wykupienie łącza oraz utrzymanie infrastruktury będą musiały znaleźć wśród własnych zasobów.

- Do otrzymania funduszy zakwalifikują się instytucje publiczne, które będą pokrywać koszty operacyjne przez co najmniej trzy lata oraz zaoferują użytkownikom łatwy i bezpłatny dostęp do sieci. Projekty duplikujące podobne, bezpłatne, prywatne lub publiczne oferty, na tym samym terenie, nie otrzymają wsparcia. Wszelkie dodatkowe szczegółowe informacje dostępne są pod tym adresem – precyzuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Punkty dostępowe mają służyć zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i turystom. UE ma nadzieje, że WiFi4EU będzie impulsem dla lokalnych samorządów, i że dzięki programowi zainwestują one w e-usługi i e-administrację.

Podobną inicjatywę uruchomiła w naszym kraju Poczta Polska – w placówkach instytucji można za darmo korzystać z internetu.

Zagłosuj

Skorzystacie?

RadioZET.pl/MT

Oceń