Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pasjans powstał... z nudów! Krótka historia hitowej gry Windowsa

14.04.2017 12:24

Twórcą gry Pasjans, jaką znajdziemy niemalże na każdej maszynie wyposażonej w system Windows, jest Wes Cherry - programista Microsoftu, który stworzył tę grę... bo się zwyczajnie nudził.

Pasjans powstał... z nudów! Krótka historia hitowej gry Windowsa fot. Great Big Story / kadr z materiału na YouTube

"Napisałem grę w 1988, jeszcze za czasów, kiedy byłem stażystą. Staże w Microsofcie były bardzo wymagające, ale udawało mi się "ścisnąć" powierzone mi zadania do kilku godzin, a więc miałem nieco wolnego czasu" - mówi Wes Cherry w wideo stworzonym przez Great Big Story. 

Jak więc Cherry wykorzystał wolny czas w firmie? Nuda jak widać może również przynosić kreatywne rozwiązania, "dała" bowiem Microsoftowi niesamowity produkt - grę Pasjans (Solitaire):

"

"Wpadłem na pomysł napisania Pasjansa na Windowsa z nudów, tak naprawdę. Nie było w tamtych czasach zbyt wiele gier, a więc sami musieliśmy je zrobić. W połowie lat 90-tych ludzie zaczęli kupować komputery jako urządzenia domowe. Microsoft tłumaczył, że gra Pasjans pomoże uczyć ludzi tego, jak korzystać z myszki. W rzeczywistości jednak zgarnęła spore grono odbiorców dzięki temu, że po prostu fajnie było w nią grać" . "

Produkt od 1988 roku ewoluował i otrzymał nawet kilka uwag od samego Billa Gatesa - w tamtych czasach głównego szefa Microsoftu, który stoi za sukcesem systemu Windows:

"

"Zanim wypuszczono Windowsa Bill Gates miał okazję grać w Pasjansa. Jego zarzutem było to, że za trudno było wygrać w tę grę". "

Gra finalnie ukazała się w 1990 roku wraz z systemem operacyjnym Windows 3.0 i od tamtej pory znacznie ewoluowała wraz z kolejnymi edycjami systemu. Jednak to, co się w grze nie zmieniało, to stale rosnąca liczba jej fanów.

Zagłosuj

Grałeś w kultowego Pasjansa na Windowsie?

RadioZet.pl/AM

Oceń