Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pełne szyfrowanie komunikacji w Internecie - nowy projekt w UE

23.06.2017 14:00

Regulacje zgłoszone do Parlamentu Europejskiego przyjmują wyłączenie wszelkich komunikatorów internetowych spod kontroli nadzoru rządowego i objęcie ich komunikacji zaawansowanym szyfrowaniem umożliwiającym pełne bezpieczeństwo i wolność.

Pełne szyfrowanie komunikacji w Internecie - nowy projekt w UE fot. pexels

Jeśli zmiany zaproponowane przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) weszłyby w życie, to wszelkie komunikatory typu Skype, Messenger, WhatsApp, a także inne, bardziej tradycyjne metody komunikacji, jak połączenia głosowe i poczta elektroniczna, zostałyby wyjęte spod inwigilacji rządowej, a także chroniłyby w większym stopniu obywateli przed hakerami. 

Projekt zakłada również eliminacje wszelkich furtek w oprogramowaniu, które dopuszczają ominięcie zabezpieczeń. Zagwarantowałoby to dodatkowy poziom wolności w przypadku, gdyby agencje rządowe mogły je wykorzystać do podsłuchiwania użytkowników. 

Inicjatywa z której powstał tego typu projekt, powstała z uwagi na zbyt duże uprawnienia rządu i organów ścigania do śledzenia użytkowników w sieci, które ograniczają wolność obywatelską. By projekt został wprowadzony musi zostać zaakceptowany przez Komisję i Parlament Europejski.

RadioZet.pl/AM

QUIZ: Co wiesz o firmie Microsoft? fot. Microsoft
Oceń