Petya - jak działa to złośliwe oprogramowanie i jak go uniknąć?

29.06.2017 15:30

Kolejna fala złośliwego oprogramowania typu ransomware zalała Polskę, Ukrainę, a także inne kraje europejskie i USA. Czym jest ransomware i jak zabezpieczyć swój komputer przed jego działaniem?

Petya - jak działa to złośliwe oprogramowanie i jak go uniknąć? fot. pexels

Czym jest ransomware?

"Petya", "WannaCry" i inne wirusy, które ostatnio masowo zarażają komputery w różnych firmach, prywatnych przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych to ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które zajmuje dostęp do komputera i szyfruje wszystkie pliki na dysku pod żądaniem okupu - wpłata okupu jednak nie gwarantuje odzyskania danych.

Tego typu szkodliwe oprogramowanie wykorzystuje luki bezpieczeństwa w systemach operacyjnych, dzięki czemu otrzymuje tak duży dostęp i możliwości działania na naszym komputerze.

Nalezalo-sie-tego-spodziewac-o-ataku-ransomware-w-Polsce-i-na-Ukrainie-WIDEO_article

Jak dochodzi do zarażenia komputera szkodliwym oprogramowaniem?

Wirus zwykle uruchamiany jest ręcznie przez osoby, które otwierają zainfekowany załącznik dostarczony w wiadomości e-mail.

Złośliwe oprogramowanie może również dostać się na nasz komputer z poziomu sieci lokalnej - w przypadku, gdy jeden z komputerów do niej podłączony padnie ofiarą wirusa. Ransomware potrafi również zarazić komputery podłączone do jednej infrastruktury sieciowej w osobnych krajach.

W niektórych przypadkach z zarażonego komputera wysyłane są wiadomości e-mail do wszystkich kontaktów z poczty, dzięki czemu cała machina może dalej działać i rozprzestrzeniać się w skali globalnej.

wannacry

Jak uniknąć tego złośliwego oprogramowania?

Przede wszystkim nie otwieraj załączników z podejrzanych wiadomości e-mail lub pochodzących od nieznanych nadawców. Często wirus dołączony jest do fałszywych maili z fakturami za usługi telekomunikacyjne, które pisane są łamanym językiem.

Drugą rzeczą, którą warto zrobić jest aktualizacja systemu - firma Microsoft wydała, również dla systemów, które nie posiadają już oficjalnego wsparcia, nowe aktualizacje systemowe. Mają pomóc w załataniu przynajmniej części luk bezpieczeństwa, które były wykorzystywane przez ransomware.

Część specjalistów również poleca zastosowanie "szczepionki" - specjalnie przygotowanego pliku, który sami możemy przygotować, a może uratować nas przed blokadą plików przez ransomware.

RadioZet.pl/AM

Oceń