Pieniądze wpłacone na złe konto będą łatwiejsze do odzyskania

23.05.2017 15:06

Dzięki nowemu projektowi ustawy przekazanemu przez Kancelarię Prezydenta mocno usprawniony ma zostać proces odzyskiwania środków przelanych na niepoprawny rachunek bankowy.

Pieniądze wpłacone na złe konto będą łatwiejsze do odzyskania fot. pexels

Obecny system jest mocno niedoskonały - o ile zwykle gdy popełnimy błąd przy wpisywaniu numeru rachunku możemy przegapić jedną z 26 cyfr, to system bankowy poinformuje nas o zaistniałej pomyłce, natomiast wpłata środków na konto należące do innej osoby, niż pierwotnie planowaliśmy oznacza szereg komplikacji i problemów z odzyskaniem środków.

Do tej pory przelanie pieniędzy na niewłaściwy rachunek oznaczało bycie skazanym na łaskę odbiorcy - bank może poprosić odbiorcę przelewu, który nie był kierowany do niego o zwrot środków nadawcy, lecz nie może niczego wymusić, a także nie może przekazać nadawcy żadnych danych na temat odbiorcy. Nowy projekt jednak ma wnieść sporo usprawnień w tym temacie.

Osoby, które otrzymają pieniądze niewiadomego pochodzenia w ramach pomyłki, będą mogły same zgłosić takie zdarzenie i anonimowo oddać środki na specjalny rachunek techniczny, założony poprzez odpowiednią komunikację z bankiem. Z tego specjalnego konta pieniądze trafią z powrotem do prawowitego właściciela, a dane osobowe żadnej ze stron nie zostaną ujawnione.

Łatwiejsze również będzie odzyskanie pieniędzy, jeśli przypadkowo prześlemy je na niepoprawny rachunek bankowy. Ten przypadek będzie pozbawiony ochrony danych danych osobowych, jeśli po wykonaniu zgłoszenia przez bank o zwrocie niesłusznie przyznanych środków dana osoba odmówi zwrotu pieniędzy. Dany bank przekaże wówczas osobie zgłaszającej problem dane osobowe osoby, która otrzymała środki w wyniku błędnego przelewu, by zgłaszający mógł zgłosić pozew do sądu o odzyskanie środków.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się wpłacić pieniądze na niewłaściwy rachunek lub uzyskać wpłatę niewiadomego pochodzenia?

RadioZet.pl/AM

Oceń