Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Aga Kołodziejska
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pierwsze prototypy statków międzygwiezdnych testowane na orbicie

28.07.2017 13:01

Projekt Breakthrough Starshot umieścił na orbicie 6 prototypów statków kosmicznych, które w przyszłości mają osiągać 20% prędkości światła i dotrzeć do najbliższego nam układu gwiezdnego – Alpha Centauri.

Pierwsze prototypy statków międzygwiezdnych testowane na orbicie fot. NASA

Cele projektu zostały ogłoszone w kwietniu 2016 roku. Breakthrough Starshot sponsorowany jest przez rosyjkiego miliardera, który na stworzenie pierwszych w historii statków międzygwiezdnych przeznaczył 100 milionów dolarów.

W prace zaangażowane są sławy naukowe z całego świata, między innymi Stephen Hawking i Freeman Dyson.

Breakthrough Starshot zakłada stworzenie miniaturowych pojazdów – mają mieć centymetr średnicy i ważyć około jednego grama – które przyspieszane byłyby promieniem silnego lasera. Całe chmary takich statków byłyby wysyłane fala za falą do odległego o 4,3 roku świetlnego układu Alpha Centauri, gdzie dotarłyby po 12,5 roku podróży.

Prototyp, jaki został wysłany na orbitę, nazywa się Sprite i wygląda następująco:

fot. Zac Manchester

Ma wymiary 3,5 na 3,5 cm i waży 4 gramy. Prace nad nim trwały od kilku lat – fundusze na ich stworzenie zostały zebrane przez Zaca Manchestera, jednego z naukowców pracujących dla projektu Breakthrough Starshot, jeszcze w 2011 roku podczas zbiórki na Kickstarterze.

Pojazdy zostały wyniesiona na orbitę 23 czerwca 2017 roku - naukowcy sprawdzają, jak miniaturyzacja wpływa na możliwości pojazdów.

Wysłanie pojazdów do Alpha Centauri ma być możliwe w ciągu kilkunastu lat. Podobne ramy czasowe dla swojego projektu, zakładającego stworzenie na Marsie stałej ludzkiej kolonii, ma Elon Musk – przekonuje on, że uda mu się w tym czasie obniżyć koszty przeprowadzki na Czerwoną Planetę do ceny, jaką trzeba zapłacić za średniej wielkości mieszkanie.

Zagłosuj

Czy projektowi Breakthrough Starshot ud się dolecieć do Alpha Centauri?

RadioZET.pl/MT

Oceń