Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Płaski mikroskop dla mózgu może przywrócić wzrok

18.07.2017 11:50

Rice University jest coraz bliższy opracowania tej przełomowej technologii.

Płaski mikroskop dla mózgu może przywrócić wzrok fot. Rice University

Do tej pory wszelkie tego typu leczenia wymagały operacji bezpośrednio na oczach. Rice University opracowuje jednak technologię, która umożliwi przywrócenie wzroku osobom, u których było to do tej pory niemożliwe.

FlatScope to płaski mikroskop, który zostaje umieszczony na naszym mózgu w celu monitorowania i odpowiedniego stymulowania aktywnych neuronów. Dzięki temu możliwe będzie przechwytywanie informacji o aktywności mózgu, jak również zebranie nowych informacji na temat tego, jak mózg przetwarza dane pochodzące ze zmysłów.

Jako że FlatScope jest częścią większej inicjatywy należącej do DARPA, to ma się ona przyczynić do powstania interfejsu wysokiej rozdzielczości połączeń neuronowych. W przyszłości dzięki niemu powinno być możliwe przesyłanie danych audiowizualnych bezpośrednio do mózgu w celu uzupełnienia informacji przez brakujące zmysły. Na przełom w tych badaniach musimy jeszcze nieco poczekać, ale jesteśmy na dobrej drodze we wprowadzeniu wizji z filmów science-fiction do prawdziwego życia.

Zagłosuj

Uważasz, że obietnice tej technologii są możliwe do zrealizowania?

RadioZet.pl/AM

Oceń