Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Płatna telewizja bez abonamentu RTV. Mamy 5 legalnych sposobów

23.06.2017 13:34

Według nowej ustawy o abonamencie RTV Poczta Polska będzie mogła ścigać w sprawie zaległych i przyszłych opłat za posiadanie telewizora dzięki danym otrzymanym od kablówek i TV satelitarnych. Można jednak całkowicie legalnie się przed tym uchronić.

Płatna telewizja bez abonamentu RTV. Mamy 5 legalnych sposobów fot. Robert S. Donovan, CC BY 2.0

Płatne telewizje obawiają się, że nowe prawo – mające uszczelnić system poboru obowiązkowego abonamentu RTV – spowoduje masowe rezygnacje klientów z ich usług.

Osoby, które nie wywiązują się z uiszczania opłat za posiadanie odbiornika TV muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami – kara wraz z odsetkami sięga 1500 zł. Poczta Polska może zwracać się o uregulowania takiej kwoty od osób, których dane otrzyma od płatnych telewizji.

Nie trzeba rezygnować z dostępu do płatnych kanałów TV, żeby ich dostawcy nie musieli przekazywać danych poczcie, a nawet żeby w ogóle nie musieć ich podawać.

Zagłosuj

Płacicie abonament RTV?

Oto 5 legalnych sposobów na oglądanie płatnej telewizji bez konieczności płacenia abonamentu RTV

1. Rozwiązanie umowy i zawarcie nowej przez seniora

Osoby, które ukończyły 75. rok życia są zwolnione z płacenia abonamentu RTV. Wystarczy więc zerwać umowę i dać zawrzeć nową babci lub dziadkowi, żeby nawet po przekazaniu ich danych Poczcie Polskiej nie było podstaw do występowania po zaległości.

Operatorzy mogą chcieć uprościć przeprowadzanie takiej procedury – nieoficjalnie mówi się o celowym wprowadzeniu zmian w regulaminie, tak by klienci mogli odstąpić od umowy bez konieczności płacenia kar umownych.

2. Cesja umowy na seniora

Ten sposób jest nawet prostszy i szybszy od wymienionego w pierwszym punkcie – zamiast rozwiązywać umowę i zabierać nową, wystarczy przepisać już istniejącą na osobę, która ukończyła 75 lat.

Operatorzy będą starali się maksymalnie uprościć sposób dokonywania cesji - już teraz u niektórych dostawców seniorzy nie muszą się do zlecenia procedury przepisania umowy fatygować osobiście.

3. Przejście na system pre-paid

Nie tylko telefony mogą być na kartę – podobne oferty mają także płatne telewizje. Ustawa nie przewiduje przekazywania danych osób, które wykupują dostęp do kanałów na zasadzie pre-paid – a nawet jeśli zostaną wprowadzone takie zapisy, operatorzy nie mają obecnie możliwości zweryfikowania, czy przekazywane im dane są prawdziwe, czy też zostały wymyślone podczas wpisywaniu do formularza.

4. Przejście do serwisu VoD

Działające w internecie strony oferujące filmy i seriale na żądanie nie zostały uwzględnione w zapisach nowej ustawy o abonamencie RTV. Można zdecydować się na korzystanie z serwisów świadczących klasyczne usługi VoD – wideo na żądanie – bądź też internetowych odsłon ofert płatnych telewizji.

5. Podpisanie umowy z operatorem komórkowym

Sieci komórkowe nie kuszą już tylko możliwością rozmawiania i wysyłania SMS-ów – w ramach ich ofert można także oglądać telewizję. Nowe prawo nie przewiduje konieczności przekazywania informacji o użytkownikach takiej oferty Poczcie Polskiej i zapewnienie o tym można usłyszeć na infolinii – nieoficjalnie z Sejmu dochodzą jednak informacje, że zapisy mogą być zmodyfikowane, a luka usunięta.

RadioZET.pl/MT
Głośniki przenośne do domu

Oceń