Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Play obniżył prędkość mobilnego internetu – jest na to sposób

07.06.2017 12:52

1,5 Mb/s – z taką przepustowością mogą pobierać dane klienci sieci Play w ramach roamingu krajowego, czyli podczas korzystania z sieci innych operatorów.

Play obniżył prędkość mobilnego internetu – jest na to sposób fot. materiały prasowe

Play korzysta z masztów innych operatorów infrastrukturalnych, jeśli jakość sygnału jego własnej sieci jest niewystarczająca. Dla klientów to duża wygoda, gdyż mogą liczyć na zasięg w praktycznie każdym miejscu w Polsce. Potwierdzają to badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który sprawdził jakość sygnału poszczególnych sieci w całym kraju.

Dla operatora oznacza to jednak obciążanie finansowe – za przesłane w ten sposób dane musi płacić więcej, niż gdyby były transferowane w ramach własnej sieci. Dlatego Play wprowadza ograniczenia – w grudniu 2016 roku maksymalna przepustowość przesyłania danych w roamingu krajowym została przez operatora ograniczona do 3 Mb/s, na początku czerwca zdecydowano się o kolejne redukcji, tym razem do 1,5 Mb/s.

Operator chce w ten sposób skłonić do korzystania z natywnych nadajników sieci, oferujących prędkości LTE. Część użytkowników wymusza łączenie się telefonu z sieciami innych operatorów, mimo że znajdują się w zasięgu nadajników Playa – z wypowiedzi sieci wynika, że dotyczy to „sporej liczby klientów”.

Jeśli korzystacie z sieci Play i Wasze połączenie z internetem wyraźnie zwolniło – sprawdźcie, czy w ustawieniach telefonu nie macie zapisanego wymuszonego łączenia się z Orange, Plusem lub T-Mobile.

Jak zapewnia operator, taka przepustowość wystarczy w zupełności do oglądania filmów o jakości DVD – ofertę na nielimitowane przysyłanie wideo o takiej jakości w cenie 5 zł miesięcznie zaprezentował T-Mobile.

Play z kolei nawiązał współpracę z serwisem Showmax – klienci abonamentowi operatora mogą odebrać cały rok korzystania z filmów na żądanie zupełnie za darmo.

RadioZET.pl/MT

Oceń