Po raz pierwszy spadła sprzedaż smartfonów. Producenci robią zbyt dobre urządzenia

23.02.2018 12:34
xxx zet

Ostatni kwartał zeszłego roku nie przyniósł rynkowi smartfonów takiej sprzedaży, jakiej można by się spodziewać. To pierwszy spadek w ujęciu rocznym od 13 lat.

smartfony fot. pexels

Badanie przeprowadzone przez firmę Gartner to ciekawe spojrzenie na obecny wygląd rynku smart-urządzeń.

Czwarty kwartał 2017 roku przyniósł sprzedaż 407,8 milionów smartfonów. Mimo że jest to ogromna liczba, to niestety nie jest imponująca, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki z roku poprzedniego — wtedy udało się osiągnąć wynik o 5,6% lepszy. Ponadto jest to pierwszy spadek wyników rok do roku od 13 lat, poprzednio nastąpił on w 2004 roku.

Zagłosuj

Kupiłeś w ciągu ostatnich 2 lat nowego smartfona?

Według Anshula Gupty, dyrektora do spraw badań Gartnera, za ten spadek wyników odpowiadają przede wszystkim dwie sprawy. Użytkownicy tradycyjnych telefonów (jak na przykład Nokia 3310) nie są zachęceni do zmiany urządzenia na smartfona. Rynek jeszcze nie posiada bogatej oferty tanich i solidnych smartfonów, stąd ich większa chęć do kupna nowszego telefonu niż nowoczesnego smartfona.

Ponadto użytkownicy korzystający ze smartfonów coraz częściej sięgają po modele z wyższych półek. Urządzenia te w zupełności im wystarczają na 3-4 lata, co sprawia, że nie czują potrzeby tak częstej wymiany swojego urządzenia na nowsze, na czym traci rynek, bo łącznie sprzedaje się mniej urządzeń.

Niestety daje to zły sygnał producentom smartfonów, którzy w reakcji na takie potrzeby tej grupy odbiorców zaczynają produkować wprawdzie coraz lepsze i solidniejsze urządzenia, lecz jednocześnie znacznie podnoszą ich ceny.

Zagłosuj

Uważasz, że to dobry trend, że producenci tworzą coraz lepsze, lecz jednocześnie droższe smartfony?

RadioZet.pl/AM

Oceń
Tagi